Jin i jang - prawdziwa natura wszechświata

Jin i jang

Jin i jang | Fot. Genituram

Istnieją dwa rodzaje energii, które – choć sobie przeciwstawne – nawzajem się uzupełniają. To jin i jang – dwie fundamentalne i wszechobecne siły stanowiące początek wszystkiego, co istnieje. Za ich pomocą można określać naturę rzeczy we wszechświecie, wszystkie zjawiska związane zarówno ze światem materialnym, jak i duchowym. Teoria jin i jang to jedna z podstawowych zasad feng shui.

Energia ciemności

Jin – w dosłownym tłumaczeniu słowo to znaczy: "przyćmiona pogoda po jednej stronie góry". Jeśli spróbujesz to sobie wyobrazić, na pewno nasuną ci się skojarzenia takie jak chłód, cień, wilgoć czy cisza. I słusznie, bowiem jin to energia ciemności, która symbolizuje też bierność, śmiertelność, ziemię, noc i zimę.

Jin wyobraża pierwiastek żeński. Jakimi jeszcze określeniami opisać by można tę siłę? Pasywny, spokojny, łagodny, niski, okrągły, miękki, wewnętrzny, emocjonalny, intuicyjny, leżący u dołu, znajdujący się w cieniu, czarny, nieparzysty, biegun ujemny – to tylko niektóre z określeń. Jin jest także symbolem Ziemi i Księżyca.

Energia światła

Jang – w dosłownym tłumaczeniu oznacza: "słoneczną stronę góry", co pewnie skojarzy ci się automatycznie z dniem, ciepłem słońca, ożywieniem natury i muzyką przyrody. Bardzo dobrze, gdyż jang to energia światła będąca symbolem aktywności, życia, nieba, dnia oraz lata.

Jang wyobraża pierwiastek męski. By lepiej określić tę siłę, użyć można takich przymiotników jak: twórczy, odważny, wysoki, spiczasty, twardy, wytrzymały, gorący, pełen żaru, jasny, będący w ruchu, zewnętrzny, racjonalny, znajdujący się u góry, biały, parzysty, biegun dodatni. Jang jest również symbolem Słońca.

Bezustanna zmiana: jin i jang

Jin i jang symbolizują nieustanną przemianę wszystkich zjawisk – tego, co widzialne i niewidzialne. Dzień przemienia się w noc, zmieniają się pory roku, po pracy przychodzi odpoczynek, po każdym wdechu następuje wydech.

Jin i jang to siły zależne od siebie – jedna nie może istnieć bez drugiej, tak jak światło nie może istnieć bez ciemności, dzień bez nocy, a życie bez śmierci. Każda rzecz ma swoje przeciwieństwo. Wszystko przejawiać się może dwubiegunowo i nawzajem się uzupełniać. Jin i jang to wyrazisty symbol takiego właśnie dualizmu.

Za pomocą pojęć jin i jang można określić naturę każdej konkretnej rzeczy – będzie ona bardziej jin lub bardziej jang. Nic jednak nie jest całkowicie jednym albo drugim. Raczej dąży do tego, by być bardziej jin albo bardziej jang, kryjąc w sobie elementy obu tych sił.

Bardzo wyraźnie widać tę zasadę w klasycznym symbolu jin-jang – na jasnym polu znajduje się czarny punkt, a na polu czarnym – punkt jasny.

Zadanie feng shui

Celem feng shui jest osiągnięcie równowagi pomiędzy siłami jin i jang, tak aby wszystko, co otacza człowieka – a więc kolory, kształty, materiały, światła – tworzyło harmonijną atmosferę. Równowaga powinna zapanować nie tylko w ludzkim otoczeniu, ale i w samym życiu – w tym, jak człowiek pracuje, uczy się i odpoczywa, jak się odżywia i wykonuje inne codzienne czynności.

Teraz trochę przykładów.

Kolory – bardziej jang: żółty, pomarańczowy, czerwony, purpurowy; bardziej jin: zielony, niebieski, fioletowy, szary, czarny.

Materiały – bardziej jang: metal, kamień, szkło; bardziej jin: drewno, wiklina, tkanina.

Meble/dekoracje – bardziej jang: meble z twardego drewna, przedmioty metalowe, obrazy, rzeźby, lustra; bardziej jin: meble z miękkiego drewna, miękko obite, poduszki, dywany.

Jedzenie – bardziej jang: ziemniaki, chleb, ryby, jajka, mięso, sól; bardziej jin: sery, sałatki, owoce, desery, lody, napoje, cukier.

Czynności fizyczne – bardziej jang: sprzątanie, szybki marsz, bieganie, taniec, gra w piłkę, jazda na nartach; bardziej jin: spacer, pływanie, joga, masaż, odpoczynek, sen.

Czynności umysłowe – bardziej jang: praca przy komputerze, gra w szachy, nauka języka obcego; bardziej jin: malowanie, słuchanie muzyki, czytanie książki, oglądanie filmu.

Dążenie do równowagi

Wraz z przemijaniem dnia przepływ energii chi w twym domu się zmienia – słońce dociera stopniowo do kolejnych pomieszczeń, oświetlając je i przekazując im swoją siłę. Pomieszczenia najbardziej nasłonecznione świetnie nadają się do wykonywania czynności, które określilibyśmy jako bardziej jang, podczas gdy zacieniona strona domu odpowiada czynnościom bardziej jin.

Poprzez odpowiednie kształtowanie swojego otoczenia, a więc właściwy wybór mebli, dekoracji i innych przedmiotów codziennego użytku (ich koloru, kształtu, materiałów, z których są wykonane), możesz wpływać na rodzaj krążącej energii chi – twój dom będzie bardziej jang albo bardziej jin. Wszystko zależy od ciebie – najważniejsze, by mieszkanie w pełni odpowiadało twoim potrzebom. Staraj się jednak zawsze tworzyć w nim atmosferę harmonii.

Świadome kształtowanie przestrzeni

Każde pomieszczenie znajdujące się w twoim domu urządzasz z pewnością zgodnie z jego przeznaczeniem. Zatem inaczej będzie wyglądać u ciebie sypialnia czy salon, a inaczej miejsce służące do nauki lub pracy. To rzecz oczywista.

Pomieszczeniom służącym do odpoczynku, a więc będącym bardziej jin, możesz nadać charakter jeszcze bardziej relaksujący i uspokajający poprzez dobór odpowiednich kształtów, materiałów oraz kolorów. W sypialni na przykład powinny dominować stłumione, bardziej matowe kolory, niskie meble, łagodne, zaokrąglone formy, miękkie elementy oraz przyćmione światło. Dzięki temu miejsce to wpływać będzie na ciebie kojąco.

Inaczej rzecz się ma w przypadku pomieszczeń przeznaczonych do pracy, gdzie powinna dominować energia jang pobudzająca do działania. Tutaj możesz pozwolić sobie na intensywniejsze, bardziej błyszczące kolory, wysokie meble oraz pobudzające kształty, takie jak trójkąty czy zygzaki. No i oczywiście dużo światła! Taka przestrzeń z pewnością doda tobie energii i zmotywuje do działania.


Kategorie: Feng shui