Horoskop – tajemna wiedza zapisana w gwiazdach

Horoskop

Horoskop ujawnia tajemnice | Fot. Astroweb

Horoskop – spójrz na swoje życie z szerszej perspektywy.

Astrologia to starożytna wiedza, którą ludzie rozwijają jako element swojej ziemskiej podróży. Jej podstawowym zadaniem jest pomoc w rozwoju duchowym oraz osiągnięciu szczęścia i dostatku. Horoskop nie jest więc tylko wyrocznią przepowiadającą przyszłość. To coś o wiele więcej. Na podstawie obserwacji gwiazd i człowieka, astrologowie stworzyli swoistą mapę ludzkiej osobowości.

Czym jest horoskop?

Horoskop to astrologiczny wykres lub diagram przedstawiający położenie Słońca, Księżyca, planet i aspektów astrologicznych w momencie określonego zdarzenia. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie wydarzenie, jak dzień urodzenia danej osoby. Horoskop często odnosi się do interpretacji astrologa. Zwykle oparta jest ona na systemie znaków zodiaku (tradycyjny horoskop stosowany w Europie bierze pod uwagę pozycję Słońca w momencie urodzenia) lub na kalendarzowym znaczeniu określonego wydarzenia (jak w chińskiej astrologii).

Co się stanie, jeśli osobnikom danego gatunku zapewnimy wszystko, co potrzebne jest do przeżycia?

Nie ma zbyt wielu badań, które mogłyby ponad wszelką wątpliwość udowodnić trafność oraz prawdziwość tez przedstawianych przez astrologów. Wręcz przeciwnie. Wielu naukowców stara się ośmieszać astrologię i umniejszać jej znaczenie. Przeprowadzono wiele doświadczeń. Nie wykazały one jednak korelacji między osobą i pozycją ciał niebieskich na niebie w chwili narodzin. Problem w tym, że na obecnym poziomie wiedzy naukowej nie jesteśmy jeszcze w stanie udowodnić empirycznie więzi łączącej wszystko, co istnieje we wszechświecie. Ciągle pozostaje to domeną duchowości, która w większości przypadków musi polegać na intuicji i głębokim wglądzie w naturę rzeczy (co, niestety, niewielu ludzi potrafi zrobić).

Nie zmienia to faktu, iż horoskop jest częścią ludzkiego życia. Moim zdaniem, dość ważną i bardzo pomocną. Dzięki niemu człowiek ma możliwość szerszego poznania swojej sytuacji życiowej, przez co może dokonywać trafniejszych wyborów. Astrologia ułatwia wiele spraw, choć trzeba przyznać, że jej niewłaściwe stosowanie może przysporzyć również wielu problemów.

Twój znak zodiaku...

... pomoże ci znaleźć odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Dzięki odpowiednio przygotowanemu horoskopowi dowiesz się, na co zwrócić uwagę, a czego unikać. Wybierz swój znak zodiaku: Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby.

Jeśli nie wiesz, jaki znak jest przypisany do twojej daty urodzin, sprawdź tutaj.

Etymologia pojęcia horoskop

Słowo horoskop pochodzi od greckich słów Hora (godzina, czas) i Scopos (obserwator). Dosłownie znaczy więc "obserwować godzinę/czas [narodzin]". W XI-wiecznych tekstach angielskich horoskop pojawia się najpierw w formie łacińskiej, a z czasem zostaje zanglicyzowany do "horoscope". W języku greckim horoskop istnieje natomiast już od czasów Ptolemeusza (stworzył on czterotomowe dzieło Tetrabiblos traktujące o astrologii).

Co daje horoskop?

Horoskop pomoże ci poznać los i perspektywy, jakie przed tobą otwierają się każdego dnia. Nie powinien być traktowany jako nieomylna wyrocznia przepowiadająca przyszłość, lecz jako zbiór drogowskazów ukazujących szanse i zagrożenia w nadchodzącym czasie.

Jeśli jesteś zainteresowany astrologią, bądź uważny i ostrożny. Wielu tzw. "astrologów" to ludzie nastawieni wyłącznie na zysk. Stawiają horoskopy w sposób nierzetelny, pragnąc tylko zarobić na swoich klientach. Pamiętaj, że astrologia nie da ci gotowych odpowiedzi na wszystkie wątpliwości. Ona może jedynie pomóc w dostrzeganiu niuansów życia. Jeśli więc jakiś astrolog będzie cię przekonywał, że zna (lub może poznać) twoją przyszłość, potraktuj go z rezerwą.

Horoskop jest drogowskazem. Ręcznie narysowaną mapą, według której możesz podróżować. Trzeba jednak pamiętać, że nie są na niej zaznaczone wszystkie zakręty, góry i doliny. Na swojej drodze możesz spotkać rzeczy, o których nie dowiesz się z – nawet najlepiej postawionego – horoskopu. Zaglądaj więc do posiadanej mapy często i aktualizuj swoją wiedzę. Staraj się znajdować korelację pomiędzy tym, co się na niej znajduje, a tym, co spotyka cię w życiu. Dzięki temu łatwiej i szybciej będziesz dostrzegać pewne prawidłowości oraz przyczyny zdarzeń. Nigdy jednak nie pozwól, by astrologia kontrolowała ciebie. Nie to jest jej zadaniem.

Ciekawostki związane z astrologią

 • 75% czytelników horoskopów to kobiety.
 • Najbardziej znanym astrologiem jest Nostradamus. Przewidział wiele zdarzeń z przyszłości – między innymi wojny światowe czy zamach na World Trade Center.
 • Zodiak pierwotnie stanowił naturalny kalendarz rolniczy, według którego ustalano dzień siew upraw, zbiory, etc.
 • Astrologia poprzedza astronomię. W poprzednich wiekach astrologia była uważana za naukę i bardzo ceniono jej osiągnięcia. Wykładano ją nawet na uniwersytetach europejskich, jako pełnoprawną dziedzinę wiedzy. Najwięksi astronomowie zajmowali się również astrologią.
 • W 1999 roku searchterms.com przeprowadziło badania ilości wyszukiwań haseł w Internecie. Okazało się, że słowa "astrologia" i "horoskop" były najczęściej wpisywane.
 • Uważa się, że Adolf Hitler używał astrologii podczas II wojny światowej.
 • Astrologowie twierdzą, że Księżyc ma taki sam wpływ na ludzi, jak na ocean. Skoro nasz satelita wpływa na fale, to teoretycznie również ma wpływ na ciało ludzkie, które składa się w 75% z wody.
 • Każdego roku w Stanach Zjednoczonych na astrologię wydawane są setki milionów dolarów. Rynek "astrologiczny" prężnie się rozwija, mimo powszechnego uważania ją za pseudonaukę. W horoskopy wierzy 33% Amerykanów. Pozostałe dwie trzecie twierdzi, że nie wierzy, ale to całkiem niezła zabawa. Według badań przeprowadzonych przez USA Today, najszybciej rozwijającą się grupą osób wierzących w astrologię są ludzie na kierowniczych stanowiskach oraz specjaliści różnych dziedzin.
 • Wpisanie w Google.pl słowa "astrologia" daje ponad 5,5 mln wyników. Po wpisaniu "horoskop" otrzymamy blisko 34 mln wyników (dane na rok 2015).
 • The Kepler College of Astrology Arts and Sciences w Seattle (USA) była pierwszą instytucją w nowożytnym świecie, która wydawała dyplom licencjata i magistra w dziedzinie astrologii. Pierwsze kursy rozpoczęły się w lipcu 2000 roku i kosztowały 5000 dolarów rocznie.

Publikacje poświęcone astrologii

Lista książek, które mogą okazać się przydatne wszystkim osobom zainteresowanym zgłębianiem wiedzy o astrologii. Wiele z tych pozycji przedstawia sobą wysoki poziom merytoryczny wiedzy o horoskopach.

W języku polskim:

 1. Klaudiusz Ptolemeusz: Czworoksiąg
 2. Jeanie Afery: Astrologia i Twoje zdrowie
 3. Michel Gauguin: Planety a osobowość człowieka
 4. Hanna Heinrich: Astrologia dla pań
 5. Wojciech Jóźwiak: Okiem astrologa
 6. Myrna Lofthus: Duchowy zodiak. Kompleksowy podręcznik astrologii
 7. Tracy Marks: Astrologia głębi
 8. Tracy Marks: Sztuka interpretacji kosmogramu
 9. Świętosław Florian Nowicki, Wojciech Jóźwiak: Cykle zodiaku
 10. David Perkins: Moja gwiezdna terapia. Astrolog z Teksasu odpowiada na pytania
 11. Awiessałom Podwodnyj: Astrologia a małżeństwo
 12. Rafał F. Prinke: Vademecum polskiego astrologa
 13. Wojciech Jóźwiak: Astrologia samopoznania
 14. Myrna Lofthus: Duchowy Zodiak
 15. Alexander von Pronay: Zarys astrologii urodzeniowej
 16. Rafał T. Prinke: Vademecum polskiego astrologa
 17. Aleksander von Pronay: Interpretacja horoskopu
 18. Aleksander von Pronay: Zarys astrologii urodzeniowej
 19. Aleksander von Pronay: Zarys astrologii prognostycznej
 20. Aleksander von Pronay: Zarys astrologii porównawczej
 21. Leszek Weres: Homo – Zodiakus
 22. Leszek Weres: Nieznany świat astrologii. Tom 1
 23. Leszek Weres: Nieznany świat astrologii. Tom 2
 24. Leszek Weres, Rafał T. Prinke: Mandala życia. Astrologia – mity i rzeczywistość. Tom 1
 25. Leszek Weres, Rafał T. Prinke: Mandala życia. Astrologia – mity i rzeczywistość. Tom 2
 26. Leon Zawadzki: Labirynt. Kurs praktycznej interpretacji horoskopu
 27. Leon Zawadzki: Ariadna. Wyrocznia
 28. Leon Zawadzki: Astrolog
 29. Irena Malinowska: Astrologia i twój horoskop
 30. Włodzimierz H. Zylbertal: Kosmiczny dar tożsamości
 31. Krystyna Konaszewska-Rymarkiewicz (tomy I-VIII): Astrologia. Interpretacja horoskopu – podstawy, Astrologia. Interpretacja horoskopu – studium, Astrologia. Solariusz. Lunariusz, Astrologia. Progresje. Dyrekcje, Astrologia. Tranzyty, Astrologia horarna i elekcyjna, Astrologia harmoniczna, Astrologia medyczna
 32. Carol Rushman : Astrologia, sztuka przepowiadania przyszłości
 33. Iza Podlaska-Konkel, Miłosława Krogulska: Astrologia dla początkujących
 34. Stephen Arroyo: Podręcznik interpretacji astrologicznej
 35. Liz Green: Saturn
 36. Piotr Piotrowski: Przesłanie Charona
 37. John Frawley: Podręcznik astrologii horarnej
 38. Vaidotas Peczykis: Astrologiczna analiza wyglądu człowieka
 39. Piotr Palagin: Mity astrologów i psychoterapeutów
 40. Stephen Arrayo: Cykle życia i związki interpersonalne
 41. Stephen Arrayo: Astrologia i psychologia
 42. Stephen Arrayo: Podręcznik interpretacji astrologicznej
 43. Bruno Hubner: Miłość i przyjaźń w horoskopie
 44. Bruno i Louise Hubner: Astrologia węzłów księżycowych
 45. Bruno i Louise Hubner: Psychologia astrologicznego systemu domów

W innych językach:

 1. Sue Tompkins – Aspects in Astrology: A Guide to Understanding Planetary Relationships in the Horoscope
 2. Stephen Arroyo – Astrology, Karma & Transformation: The Inner Dimensions of the Birth Chart
 3. Melanie Reinhart – The Twelve Houses
 4. Garry Phillipson – Astrology in the Year Zero (Astrology Now)
 5. Neil Spencer – True As the Stars Above
 6. Caroline W. Casey – Making the Gods Work for You: The Astrological Language of the Psyche
 7. Frank C. Clifford – The Astrologer’s Book of Charts
 8. Adrian Ross Duncan – Astrology: Transformation & Empowerment
 9. Joanna Martine Woolfolk – The Only Astrology Book You’ll Ever Need
 10. Isabel M. Hickey, Sheila Waters – Astrology, A Cosmic Science
 11. Gary Goldschneider, Joost Elffers – The Secret Language of Birthdays
 12. Chloe Miller – Astrology: A Deep Look Into Each Zodiac Sign
 13. Jade Goodwin – Astrology: The ultimate guide to astrology and the 12 Zodiac signs, horoscopes, and using Astrology for success, romance, wealth, discovering your destiny, and more!
 14. Stephan Arroyo – Astrology, Psychology, and the Four Elements
 15. S.J. Morgan – Astrology: Discover the Power of Zodiac Signs
 16. Amy Herring – Astrology of the Moon: An Illuminating Journey Through the Signs and Houses
 17. Richard MacDonald – Nasty Astrology: What Your Astrologer Won’t Tell You About Your Star Sign
 18. Riske MA, Kris Brandt – Llewellyn’s Complete Book of Astrology: The Easy Way to Learn Astrology (Llewellyn’s Complete Book Series)
 19. Tencia Revona – Astrology: The Ultimate Guide To Using Astrology To Improve Your Soul And Every Aspect Of Your Life
 20. Stephen Arroyo – Astrology, Karma & Transformation: The Inner Dimensions of the Birth Chart
 21. Andrew Cozyn – Astrology and Zodiac Signs: The ultimate guide to Astrology, Zodiac signs, what they mean, Horoscopes, and more!

Kategorie: Astrologia