Jakości zodiakalne

Jakości zodiakalne

Poznając astrologię, nie można ograniczać się tylko do znaków zodiaku. Obok nich występują także inne pojęcia, które są równie ważne. Należą do nich chociażby jakości, o których napiszę poniżej. Pierwsze wzmianki na temat jakości zodiakalnych znajdują się w pismach Ptolemeusza i wydaje się, że pochodzą ze starożytnej Grecji.

Każdy z dwunastu znaków zodiaku można przypisać do jednej z trzech jakości zodiakalnych i od tej zasady nie ma wyjątków. Rozpatrując horoskop w połączeniu z jego jakością, można zajrzeć głębiej w naturę badanego człowieka i lepiej zrozumieć astrologiczną symbolikę.

Zagłębiając się w astrologię, można odkryć, że atrybuty człowieka korespondują z naturalnym rytmem przyrody. Nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w trzech jakościach. Każdy znak zodiaku jest przypisany do jednej z nich. Do każdej: kardynalnej, stałej oraz zmiennej - są przypisane po cztery znaki.

Powinniśmy w tym miejscu zauważyć, że każda jakość odgrywa szczególną rolę w relacji do czterech żywiołów. W efekcie każdy znak zodiaku posiada swój określony żywioł oraz jakość. To jest unikalna kombinacja nadająca danemu znakowi niepowtarzalne cechy.

Każda jakość powiązana jest również z konkretną porą roku. Znaki kardynalne rozpoczynają sezon, znaki stałe utrzymują go, a zmienne są związane z jego końcem oraz przygotowaniem do zmiany na kolejną porę roku.

Jak można wykorzystać jakości do lepszego zrozumienia znaków zodiaku? Uzyskując wiedzę na temat żywiołów i jakości, można je obserwować na własne oczy w zachowaniu spotykanych ludzi. Sam żywioł nie daje jeszcze pełnego obrazu ludzkiej osobowości. Dopiero w zestawieniu z jakością można poznać subtelne odcienie różnic, których w innym wypadku nie sposób dostrzec. Kiedy pojawi się jasne zrozumienie, jak zachowują się te cechy w połączeniu z żywiołami - wówczas można poznać prawdziwą istotę znaku zodiaku.

Jaką jesteś jakością?

Aby zrozumieć jakość, najpierw trzeba znać swój żywioł. Jeśli nie wiesz, czy jesteś ziemią, powietrzem, ogniem, czy wodą, sprawdź tutaj. A oto opis poszczególnych jakości zodiakalnych:

Jakość kardynalna

Znaki jakości kardynalnej: Baran, Rak, Waga, Koziorożec

Cechy: inicjatywa, dynamizm, początek nowego

Znaki kardynalne przede wszystkim inicjują ruch energii. Są to ludzie podążający za ideami. Zawsze są podekscytowani - szczególnie kiedy mogą zacząć coś nowego i są w stanie zainspirować wszystkich wokół siebie do podążania swoim śladem. Znaki kardynalne najczęściej myślą o nowych koncepcjach i charakteryzują się świeżym podejściem do konkretnych sytuacji. Kreują przez to bardziej satysfakcjonujące życie - nie tylko dla siebie, ale i dla wszystkich znanych sobie ludzi.

Niestety, po drugiej stronie tego nieustannego przepływu idei pojawia się często brak działania. Znaki kardynalne mają czasami tendencję do nadmiernego rozważania nowych kwestii, zapominając o ich faktycznej realizacji. Mogą bardzo szybko się ożywić dzięki rozmowie o wspaniałych planach i nieskończonych możliwościach. Kiedy jednak przychodzi do przekuwania pomysłów w rzeczywiste działania, znaki kardynalne zaczynają same ze sobą walczyć.

Jako znak kardynalny... kochasz inspirować innych i pomagać wszystkim ludziom, z którymi masz do czynienia. Ogarnia cię jednak ciężka frustracja, kiedy inni nie podchwytują twoich pomysłów i nie zabierają się z entuzjazmem do działania.

Jakość stała

Znaki jakości stałej: Byk, Lew, Skorpion, Wodnik

Cechy: wytrwałość, cierpliwość, utrzymywanie aktualnego

Stałe znaki utrzymują energię w ruchu. Ta jakość przejawia się w osobowości ludzi, którzy są pewni siebie i stale napędzani własną siłą i pomysłowością. Wydają się być nieco bardziej przewidywalni niż inne znaki zodiaku. Przede wszystkim są to ludzie, na których zawsze można liczyć. Nigdy nie zawiodą pokładanych w nich nadziei. Prędzej poświęcą swoje życie, niż pozwolą sobie na rozczarowanie kogokolwiek. Ich praca jest solidna i nawet jeśli zajmie im dużo czasu, nie poddają się.
Ilekroć stały znak puści coś w ruch - czy to będzie jakiś projekt, czy związek miłosny - na pewno będzie go wytrwale realizować i doprowadzi do końca. Nic nie jest w stanie go zatrzymać.

Niestety jest i negatywna strona takiego postępowania. Otóż, stałe znaki często są dość oporne na zmiany. Kiedy już coś sobie ustalą, trudno jest im otworzyć umysł na inne podejście. W efekcie znaki te są często bardzo uparte, co nie wróży im wiele dobrego w szybko zmieniającym się otoczeniu.

Jako stały znak... jesteś osobą szczerą, autentyczną i lojalną. Można na tobie polegać i zaufać w każdej niemal sprawie. Trzeba jednak przyznać, że nie przepadasz za nieprzewidywalnymi ludźmi i sytuacjami.

Jakość zmienna

Znaki jakości zmiennej: Bliźnięta, Panna, Strzelec, Ryby

Cechy: inspiracja, transformacja, zakończenie starego

Znaki o jakości zmiennej odmieniają ruch energii. Ich zdolność do wprowadzania zmian czyni je najbardziej elastycznymi ze wszystkich znaków zodiaku. Są w stanie przystosowywać się niezwykle szybko. Każda zmieniająca się sytuacja jest przez nie przyjmowana, a nawet wzmacniana. W obliczu niepewnych okoliczności polegają na swojej otwartości i umiejętności patrzenia na rzeczy z perspektywy innych ludzi.

Zmienność tych znaków sprawia, że czasami czują się one trochę niepewnie. Mają problemy z opanowaniem potężnych fal własnych emocji, myśli, idei oraz podejmowanych decyzji. Ich styl życia jest przez to nieco chaotyczny. Chętnie eksperymentują, lecz efekty ich doświadczeń często są nieprzewidywalne. Znakom zmiennym brakuje też zwykle konsekwencji w działaniu.

Jako zmienny znak... uwielbiasz poznawać nowych ludzi. Im bardziej zróżnicowaną i niekonwencjonalną grupą wydają się być, tym lepiej. Potrafisz też dostosowywać swoją osobowość do potrzeb danej sytuacji lub środowiska, w jakim się znajdziesz. Nie brakuje ci również kreatywności, dzięki czemu wiele osób darzy cię dużym szacunkiem i sympatią.


Kategorie: Astrologia