Znaczenie planet w astrologii

Znaczenie planet w astrologii

Jak planety wpływają na życie człowieka? Dzięki horoskopom można się tego dowiedzieć. Aby jednak tego dokonać, należy poznać znaczenie planet w astrologii. Tym właśnie się dzisiaj zajmiemy.

Każda planeta krąży wokół Słońca z inną prędkością. Im dalej są od naszej gwiazdy, tym więcej czasu potrzebują na przebycie całej drogi. Tzw. planety wewnętrzne – Słońce, Księżyc, Merkury, Mars i Wenus – szybko przemieszczają się po zodiaku. W rezultacie, z dnia na dzień możemy doświadczyć ich wpływu na nasze życie, nastroje i nawyki. Z kolei zewnętrzne planety – Jowisz, Saturn, Neptun, Uran i Pluton – są "wolniejsze", zmieniając znaki co jeden do piętnastu lat. W efekcie kształtują one o wiele większe trendy. Neptun, Uran i Pluton okrążają Słońce tak wolno, że oddziałują na całe pokolenia.

Każda planeta jest związana z konkretnym znakiem zodiaku, więc naturalnie będzie on wykazywać cechy planety. Na przykład, energicznym i wojowniczym Baranem rządzi planeta Mars. Wesoły Strzelec jest natomiast pod rządami optymistycznego Jowisza. Poniżej dowiesz się więcej na temat poszczególnych ciał niebieskich.

Słońce

Słońce rządzi znakiem Lwa.
Zmienia znak: co miesiąc.
Wpływ podstawowy: osobowość człowieka, cechy charakteru.
Bóstwo greckie: Apollo, Helios.
Znaczenie (europejskie): bóg proroctw, uosobienie Słońca.
Znaczenie (wedyjskie): bóg-słońce; syn Kashyap i Aditi; Surya – bóstwo hinduistyczne, którego imię znaczy "najwyższe światło".

Słońce zdradza nam informacje przede wszystkim o osobowości danego człowieka, o jego wewnętrznej naturze oraz o tym, co znajduje się w centrum jego zainteresowania. Pokazuje nam również ogólną witalność oraz to, kim człowiek jest w głębi duszy.

Księżyc

Księżyc rządzi znakiem Raka.
Zmienia znak: co 2-3 dni.
Wpływ podstawowy: emocje, nastroje.
Bóstwo greckie: Artemis, Selene.
Znaczenie (europejskie): bogini łowów; uosobienie Księżyca.
Znaczenie (wedyjskie): bóg-księżyc; powiązany z niecierpliwością ludzkiej natury; Chandra (bóstwo hinduistyczne), którego imię oznacza "lśnienie".

Księżyc reprezentuje nasze uczucia i emocje, wrażliwość oraz wyobraźnię danej osoby. Ma również wpływ na poczucie rytmu i czasu; wpływa na naszą odporność na zmiany, mobilność i wszechstronność. W domenie Księżyca leżą też podświadome instynkty i nawyki.

Merkury

Merkury rządzi znakami Bliźniąt oraz Panny.
Obieg wokół Słońca: 88 dni.
Zmienia znak: co 3-4 tygodnie.
Wpływ podstawowy: umysł, komunikacja.
Bóstwo greckie: Hermes.
Znaczenie (europejskie): posłaniec.
Znaczenie (wedyjskie): inteligencja, mądrość; Budda, co oznacza "przebudzenie", "mądry człowiek", "uczony", "mędrzec".

Merkury reprezentuje powód, zasadności (zdrowy rozsądek) oraz wszystko to, co jest racjonalne. Planeta ta patronuje też słowu mówionemu i pisanemu, porządkowaniu rzeczy (chodzi też o przywracanie ładu), dokonywaniu oceny, procesowi uczenia się oraz kształtowania umiejętności.

Wenus

Wenus rządzi znakami Wagi oraz Byka.
Obieg wokół Słońca: 225 dni.
Zmienia znak: co 4-5 tygodni.
Wpływ podstawowy: miłość, przyciąganie.
Bóstwo greckie: Afrodyta.
Znaczenie (europejskie): bogini miłości; Wenus oznacza miłość lub pożądanie seksualne.
Znaczenie (wedyjskie): związane z płodnością i entuzjazmem; Shukra (bóstwo hinduistyczne) zawsze pomagał demonom w walce przeciwko bogom, a jego imię oznacza "jasność", "czystość".

Wenus daje nam poczucie piękna (estetyka), radość z przyjemności, a także miłość, harmonię oraz umiejętność czerpania przyjemności z towarzystwa innych ludzi. Wenus jest również mocno związana z erotyzmem.

Mars

Mars rządzi znakiem Barana oraz Skorpiona.
Obieg wokół Słońca: 685 dni.
Zmienia znak: co 6-7 tygodni.
Wpływ podstawowy: energia, motywacja do działania.
Bóstwo greckie: Ares.
Znaczenie (europejskie): bóg wojny.
Znaczenie (wedyjskie): syn Ziemi; planeta ta jest związana z siłą; bóstwo wedyjskie: Mangala - bóg sporu, zniszczenia i wojny.

Mars reprezentuje energię i siłę napędową danej osoby oraz jej odwagę, determinację czy też wolność spontanicznego impulsu. Mars to gotowość do działania, sposób wykonywania zadań, jak również zwyczajna agresja.

Jowisz

Jowisz rządzi znakiem Strzelca.
Obieg wokół Słońca: 12 lat.
Zmienia znak: co 12-13 miesięcy.
Wpływ podstawowy: rozwój, szczęście, mądrość.
Bóstwo greckie: Zeus.
Znaczenie (europejskie): przywódca bogów olimpijskich; Jowisz oznacza "ojciec-niebo".
Znaczenie (wedyjskie): Guru – mentor bogów; zawsze pomagał bogom w wojnie z demonami. Guru znaczy "nauczyciel".

Poszukiwanie indywidualnego znaczenia i celu, optymizm, nadzieja i poczucie sprawiedliwości są reprezentowane przez Jowisza. W jego domenie leży również wiara, podstawowa filozofia życia, dążenie do duchowego wzrostu i oświecenia.

Saturn

Saturn rządzi znakiem Koziorożca oraz Wodnika.
Obieg wokół Słońca: 28 lat.
Zmienia znak: co 2-3 lata.
Wpływ podstawowy: wyzwania, dyscyplina, strach.
Bóstwo greckie: Kronos.
Znaczenie (europejskie): bóg rolnictwa; przywódca tytanów; Saturn oznacza "ojciec-czas".
Znaczenie (wedyjskie): Shani – bóg obowiązku; zsyłający niepowodzenie, jeśli nie został przebłagany; Saturn jest związany z ambicją, władzą, dyscypliną, cierpliwością, honorem, wytrzymałością, ale także z pesymizmem, trudem i fatalizmem.

Saturn pokazuje, w jaki sposób doświadczamy trudnych sytuacji oraz jak radzimy sobie ze świadomością własnych ograniczeń. Reprezentuje też sumienie i moralność, prawa i zasady, które wybieramy jako podstawę swojego postępowania. Saturn zdradza również informacje na temat osobistej wytrzymałości danej osoby oraz jej zdolności do koncentracji.

Uran

Uran rządzi znakiem Wodnika.
Obieg wokół Słońca: 84 lata.
Zmienia znak: co 7 lat.
Wpływ podstawowy: oryginalność, zmiana.
Bóstwo greckie: Uranos
Znaczenie (europejskie): uosobienie nieba; Uranos oznacza "niebo".
Znaczenie (wedyjskie): Vasuki - mitologiczny Król Węży; jego imię oznacza "boski byt".

Uran to przede wszystkim intuicja – przesyła on nagłe natchnienie i piorunujące spostrzeżenia. Otwartość na wszystko, co nowe, nieznane i niezwykłe – to również domena tej planety. Jest ona także planetą zmian – szybkich i często bezprecedensowych.

Neptun

Neptun rządzi znakiem Ryb.
Obieg wokół Słońca: 165 lat.
Zmienia znak: co 10-12 lat.
Wpływ podstawowy: uzdrawianie, sny, marzenia.
Bóstwo greckie: Posejdon.
Znaczenie (europejskie): bóg oceanów.
Znaczenie (wedyjskie): Varuna – bóg deszczu; jego imię oznacza "bóg morza".

Ta planeta daje nam nadzmysłowe postrzeganie; otwiera drzwi do doświadczenia mistycznego i transcendencji. Na tym poziomie trudno dostrzec, w którym miejscu percepcja staje się oszustwem, iluzją i fałszywymi pozorami, a więc – co wydaje się naturalne – Neptun jest związany z tym wszystkim w równym stopniu. Także z narkotykami i wszelkiego rodzaju pseudorzeczywistościami.

Pluton

Pluton rządzi znakiem Skorpiona.
Obieg wokół Słońca: 284 lata.
Zmienia znak: co 12-15 lat (to się może zmieniać).
Wpływ podstawowy: transformacja, moc.
Bóstwo greckie: Hades.
Znaczenie (europejskie): bóg śmierci i świata podziemnego; jego imię oznacza "ten, którego nie można zobaczyć", a Pluton znaczy tyle, co "bogactwo".
Znaczenie (wedyjskie): Jama - bóg śmierci; w mitologii wedyjskiej jest władcą zaświatów oraz panem dharmy.

Od 24 sierpnia 2006 roku, decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej podjętą w Pradze, Pluton został oficjalnie skreślony z listy planet. Decyzja ta oczywiście wzbudziła wiele kontrowersji i tak naprawdę opiera się jedynie na nowej definicji planety. Myślę jednak, że na potrzeby astrologii nie musimy tutaj zmieniać powszechnie przyjętego nazewnictwa i nie będziemy umniejszać znaczenia Plutona. Tym bardziej, że jest to bardzo ważna planeta w astrologii.

Pluton opisuje bowiem, w jaki sposób radzimy sobie z mocą, zarówno osobową, jak i nieosobową; czy to przez cierpienie w wyniku działania mocy innych, czy też wskutek używania jej samodzielnie. Pluton reprezentuje sposób, w jaki możemy zetknąć się z demonicznymi i magicznymi mocami. Dotyczy też naszej mocy regeneracji i zdolności do radykalnej zmiany i odrodzenia (cykle narodzin i śmierci).


Kategorie: Astrologia