Sennik, czyli znaczenie snów

Sennik

Sennik, czyli znaczenie snów | Fot. Alexander Mils

Spędzasz we śnie jedną trzecią część życia. Wykorzystaj to. Sennik pomoże rozpoznać znaczenie snów oraz zastosować ich potęgę do polepszenia jakości całego twojego życia.

Można powiedzieć, że sen jest czasem, kiedy świadomość ustępuje miejsca podświadomości. Przez część doby jesteś więc w pełni świadomy, a część spędzasz w stanie rządzonym mocą swojego wewnętrznego ja. We śnie dzieją się rzeczy, których kreatorem jest podświadomość. Wiele z nich jest niezwykle tajemniczych i fascynujących.

Ogromna ilość symboli, jaka pojawia się w snach, pozwala stać się bardziej świadomym samego siebie. Za pomocą snów masz okazję wejrzeć głęboko w swoje wnętrze i poznać najbardziej tajemnicze zakamarki własnej duszy. Sny stanowią swego rodzaju wrota prowadzące do podświadomości oraz duchowej natury człowieka. Analizując sny, zgłębisz wiedzę na temat własnej istoty.

Symbolika snów jest opracowywana na wszystkich kontynentach od tysięcy lat. Najstarsze zapiski na ten temat, jakimi obecnie dysponujemy, sięgają roku 4000 p. n. e. Nie jest to więc dziedzina nowa. Rozwija się ona wraz ze wzrostem naszej cywilizacji i pomaga przystosowywać się do zmieniających (nie zawsze na lepsze) warunków. Osobiście uważam, że największy wkład w poznawanie świata marzeń sennych mieli w ostatnich wiekach Zygmunt Freud i Carl Jung – dwaj wybitni psychologowie, których uznajemy obecnie za ojców współczesnej psychologii. Szczególnie ten ostatni miał bardzo istotny wpływ na kształt współczesnej nauki o snach.

Freud i Jung zmienili nasz sposób analizy snów oraz sposoby ich studiowania. Mamy obecnie do dyspozycji o wiele więcej czysto naukowych narzędzi, niż miało to miejsce w dawnych czasach.

Słownik haseł

Encyklopedia Ezoteryki oferuje swoim czytelnikom szansę na poznanie interpretacji snów. Wszystkie nasze opisy zostały posortowane alfabetycznie, żeby ułatwić ci znalezienie właściwej frazy. Poniżej znajdziesz odnośniki do listy haseł przedstawiających interpretację snów. Wybierz odpowiednią literę, żeby przejść dalej.

ABCDEFGHIJKL, ŁMNOPRS, ŚTUWZ, Ź, Ż

Czym jest sennik?

Sennik jest specjalistycznym słownikiem zawierającym opisy symboliki sennej. Każdy z archetypów jest poddany interpretacji i odpowiednio przedstawiony. W zależności od sennika, opisy są bardziej lub mniej szczegółowe.

Interpretacją snów ludzie zajmują się od dawna. Na podstawie starożytnych zapisków powstają bardziej współczesne senniki. Ich treść jest wspierana również wieloma badaniami naukowymi, które pomagają rozumieć symbolikę używaną przez umysł.

Idea tworzenia senników opiera się przede wszystkim na tym, żeby ułatwić poszukiwanie odpowiednich symboli. Dzięki alfabetycznemu uporządkowaniu nie stanowi to wielkiego problemu. Oczywiście czasami sam sennik może nie wystarczyć do przeprowadzenia prawidłowej interpretacji snu.

Czym są sny?

Marzenia senne to połączenie myśli, obrazów i emocji. Większość snów pojawia się podczas fazy REM (Rapid Eye Movement, czyli szybkie ruchy gałek ocznych). Na tym etapie snu występuje też wysoka aktywność mózgu, wzrasta częstość skurczów serca oraz oddech jest nieregularny. Faza REM trwa zwykle około 1/4 długości naszego snu – mniej więcej około 120 minut na dobę. Zazwyczaj w ciągu nocy uczestniczymy w około 3-5 epizodach fazy REM. Każda kolejna jest stosunkowo dłuższa od poprzedniej. Większość osób powyżej 10 roku życia doświadcza 4-6 marzeń sennych w ciągu doby.

W pierwszych chwilach po przebudzeniu najczęściej zapominamy, co nam się śniło. Na szczęście zapamiętanie snów może być całkiem proste, gdy zna się odpowiednie techniki.

Interpretacje snów

Rozpoznanie znaczenia symboliki sennej stanowi ułatwienie dla procesu poznawania siebie i jest niezwykle pomocne w szukaniu rozwiązań problemów dręczących człowieka w codziennym życiu. Prawidłowa interpretacja może przynieść nie tylko ukojenie lęków, ale też podpowiedź co do dalszego postępowania. Wszystko to jest bowiem zapisane w ludzkiej podświadomości.

Najbardziej predysponowaną osobą do analizy znaczenia snów jest osoba śniąca. Nikt bowiem nie przeanalizuje snu tak dobrze, jak osoba, która go śniła. Z pomocą senników dostępnych w księgarniach oraz Internecie, może z powodzeniem wykonać to zadanie. Tylko w skrajnych przypadkach potrzebna jest pomoc specjalisty.

Interpretowanie snów to zupełnie inna dziedzina wiedzy niż np. fizyka jądrowa. Mimo to również wymaga sporej ilości czasu. Nie opanujesz podstaw w pięć minut. Każda umiejętność wymaga przecież odpowiedniej ilości praktyki, zanim stanie się w pełni funkcjonalna.

Bardzo pomocną techniką jest prowadzenie dziennika snów. Dzięki niemu możesz na bieżąco spisywać pojawiające się symbole. Jako że większość z nich to metafory, trzeba będzie poświęcić czas do ich dekodowania. Zapisując je, możesz ułatwić sobie pracę oraz ją usystematyzować.

Pamiętaj, że nie wszystkie znaczenia muszą mieć zastosowanie do każdego człowieka. Na przykład, pojawiający się we śnie lew może dla jednej osoby symbolizować zagrożenia, ale dla kogoś innego być źródłem zadowolenia czy metaforą siły. To wszystko zależy od aktualnej sytuacji oraz nastroju śniącego. Warto więc brać poprawkę na samego siebie. Zapoznając się z opisem snu w senniku, analizuj również własne odczucia.

Dlaczego śnimy?

Badanie snów jest dziedziną, która obejmuje szereg fundamentalnych pytań o naturę i kondycję człowieka. Jest powiązana z innymi dziedzinami – takimi jak neurologia, psychologia, fizjologia, a nawet sztuka. Badacze nie są jednak w stanie ostatecznie orzec, dlaczego sny w ogóle istnieją. Istnieje bardzo wiele ciekawych hipotez. Jednak która z nich jest prawidłowa? Do końca nie możemy tego stwierdzić. Oto kilka z najbardziej popularnych teorii – sny to:

  1. Technika organizmu służąca do rozwiązywania problemów.
  2. Sposób na radzenie sobie z bolesnymi przeżyciami lub emocjami.
  3. Łączenie się z wyższą jaźnią lub polem morfogenetycznym.
  4. Wędrówka duszy po innych wymiarach lub w czasie.
  5. Przetwarzanie, analizowanie i porządkowanie wszystkich informacji zdobytych w ciągu dnia.
  6. Zbieranie myśli-śmieci i ich utylizacja.
  7. Symulacja zagrożeń.
  8. Kodowanie krótkoterminowych wspomnień na język długotrwałego przechowywania.
  9. Skutek uboczny przypadkowych impulsów nerwowych.
  10. Spełnianie marzeń, których nie można zrealizować na jawie.
  11. Sny jako efekt zbytniego rozrośnięcia się ewolucyjnego mechanizmu samoobronnego, określanego mianem "udawania zmarłego".

Oczywiście część z powyższych teorii jest kompletnie bzdurna. Zostały przeze mnie przytoczone, żeby pokazać, jak wiele mamy hipotez dotyczących snów. Jak dotąd nie jesteśmy jednak w stanie ustalić ponad wszelką wątpliwość, co jest przyczyną istnienia snów.

Dlaczego powinniśmy pamiętać nasze sny?

Zrozumienie snów może pomóc w znalezieniu rozwiązań wielu problemów, z którymi świadomie moglibyśmy nie dać sobie rady. Mogą to być zarówno kłopoty mające swoje źródło w świecie zewnętrznym, jak i wewnętrzne dylematy i konflikty. Sny cechują się tym, że zwykle przechodzą bezpośrednio do sedna sprawy – choć robią to za pomocą symboli. Z tego powodu ich przesłanie może zostać łatwo przeoczone.

Symbolika snów

Kiedy zdecydujemy się studiować tematykę snów, wyrażamy jasno, że jesteśmy zdeterminowani do rozwiania niejasności naszego dotychczasowego życia. Tak naprawdę właśnie o to tu chodzi. Poprzez analizę sennych archetypów możemy spojrzeć na całe swoje życie z głębszej i szerszej perspektywy. Zaczynamy dostrzegać wzajemne powiązania wszystkich rzeczy i dowiadujemy się, w jaki sposób możemy wykorzystać tę wiedzę w połączeniu z naszą codziennością. W ten sposób uzyskujemy siłę wewnętrzną, która pozwala na dalszy rozwój duchowy i osobisty oraz ostateczny sukces w życiu.

Pamiętaj. Interpretacja symboli sennych to bardzo osobiste działanie. To badanie, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy oraz gdzie powinniśmy być. Często nie da się tego zrobić w sposób oderwany od wiedzy o samym sobie.

Zrozumienie znaczenia snów może pomóc w zdobyciu osobistej jasności, pełniejszym doświadczaniu własnej tożsamości, pokonywaniu wewnętrznych konfliktów, głębszym zrozumieniu siebie, odkrywaniu pasji czy identyfikacji celów.

Historia

Interpretacje snów sięgają 3000-4000 lat p. n. e. Z tych czasów pochodzą najstarsze znane obecnie zapiski dotyczące analizy snów. Można więc śmiało stwierdzić, że ludzie od dawien dawna są zafascynowani tym, co pojawia się w ich sennych marzeniach.

W niektórych społeczeństwach pierwotnych ludzie nie byli w stanie odróżnić świata snów od życia na jawie. Może po prostu nie chcieli wprowadzić rozróżnienia tych dwóch sfer egzystencji. Uważali, że świat snów był nie tyle rozszerzeniem rzeczywistości, co rzeczywistością znacznie potężniejszą i ważniejszą niż ta na jawie.

W starożytnej Grecji i cesarstwie rzymskim marzenia senne były postrzegane w kontekście religijnym. Uważano je za bezpośrednie wiadomości od bogów lub z krainy zmarłych. Ludzie z tamtych czasów zwracali się do swoich snów po rozwiązania problemów, wskazówki dotyczące tego, jakie działania najlepiej podjąć. Wierzyli, że sny przewidują przyszłość. Budowano specjalne kapliczki, w których ludzie mogli spać w nadziei, że otrzymają wiadomość drogą snów. Ich wiara w moc snów była tak silna, że nawet działania przywódców politycznych i wojskowych opierano o informacje pochodzące z marzeń sennych. Osoby zajmujące się zawodowo interpretacją snów towarzyszyły przywódcom wojskowym nawet podczas działań wojennych. Wierzono, że mogą one pomóc w ustalaniu elementów strategii.
Grecki filozof Arystoteles uważał, że sny to wynik funkcji fizjologicznych organizmu. Jego zdaniem sny były w stanie zdiagnozować chorobę i przewidzieć jej pojawienie się.

W czasach hellenistycznych, głównym celem badania snów były ich zdolności do uzdrawiania. Wierzono, że chorym, śpiącym w specjalnych świątyniach, będą wysyłane leki przez ich sny. Interpretatorzy snów wspomagali lekarzy w stawianiu diagnozy. Wierzono, że sny oferują istotne wskazówki dla uzdrowicieli. Dzięki nim mogli oni dowiedzieć się, co jest nie tak z chorym.

W Egipcie kapłani działali również jako interpretatorzy snów. Egipcjanie zapisywali swoje marzenia senne za pomocą hieroglifów. Ludzie doświadczający wyjątkowo żywych i znaczących snów byli uważani za błogosławionych i wybranych przez bogów. Osoby posiadające umiejętności interpretowania snów byli postrzegani jako wyjątkowo utalentowani i traktowano ich z najwyższym szacunkiem. Uważano ich wręcz za świętych.

Z kolei Chińczycy wierzyli od dawna, że dusza opuszcza ciało (podczas snu), aby przejść do innego świata. Gdyby śpiący człowiek został nagle obudzony, jego dusza mogłaby nie wrócić do ciała. Z tego powodu do dzisiaj niektórzy Chińczycy bardzo sceptycznie podchodzą do kwestii budzików.

Niektóre indiańskie plemiona i meksykańskie cywilizacje podzielały to samo przekonanie, co Chińczycy. Uważały, że ich przodkowie żyli w snach i przyjmowali nieludzkie kształty, takie jak rośliny czy zwierzęta. Sny były dla nich sposobem na kontakt z przodkami. Pomagały również w określaniu swojej życiowej misji.

W średniowieczu marzenia senne były z kolei postrzegane jako zło mające swoje źródło w kuszeniu diabła. Kiedy człowiek znajdował się w stanie uśpienia, diabeł – jak wierzono – wypełniał jego umysł trującymi myślami. W ten sposób próbował sprowadzić nas na złą drogę.

Na początku XIX wieku marzenia senne zostały skrytykowane jako wynikające z lęku, codziennych problemów, a nawet niestrawności. W związku z tym nie znajdowano wówczas sensu w interpretowaniu snów. Dopiero Carl Jung i Zygmunt Freud przywrócili snom oraz ich analizowaniu właściwe znaczenie. Można powiedzieć, że zrewolucjonizowali sferę badania snów.

Od tej pory tłumaczeniem snów zaczęli zajmować się psychologowie, więc zyskały one wymiar czysto naukowy. Wówczas stosunek ludzi do wszelkiego rodzaju senników zmienił się diametralnie. Co prawda, pierwsze doświadczenia w dziedzinie badania snów nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, ale z czasem zaczęto odnosić coraz większe sukcesy. Niestety, do dziś nie udało się stworzyć jednego zbioru sennej symboliki. Poszczególne senniki różnią się od siebie, choć czasami w niewielkim stopniu. Różnice kulturowe poszczególnych nacji nie pozwalają wprowadzić w pełni uniwersalnego słownika snów. Poszczególne społeczności zbyt się od siebie różnią, by było to możliwe. Przynajmniej na dzisiejszym poziomie nauki.

Dlatego też sennik zawarty na naszej stronie został opracowany w oparciu o badania i doświadczenia związane z populacją Polski. Są one najbardziej odpowiednie właśnie dla nas.

Ciekawostki

We śnie człowiek spędza blisko 1/3 swojego życia.

  • W życiu o przeciętnej długości człowiek spędza we śnie w sumie około 24 lata.
  • Człowiek zapomina około 90% swoich snów w ciągu 10 minut po przebudzeniu.
  • Pierwotnym znaczeniem słowa "koszmar" (ang. nightmare) był kobiecy duch, który dopadał ludzi w nocy, kiedy spali.
  • Około 3% dorosłych cierpi na bezdech senny. Ten stan prowadzi do poczucia zmęczenia i osłabienia.
  • Badania wykazały, że fale mózgowe są bardziej aktywne podczas snu niż w ciągu dnia (na jawie).
  • Koszmary są powszechne u dzieci. Zwykle zaczynają się około 3 roku życia i trwają do wieku 7-8 lat.
  • Wszyscy ludzie mają sny. Nawet jeśli ich zazwyczaj nie pamiętają. W rzeczywistości podczas każdej nocy doświadczamy kilku snów.
  • Czy wiesz, że osoby niewidome również śnią? Ich sny nie różnią się zazwyczaj w znacznym stopniu od snów osób widzących. Efekty wizualne są jednak uzależnione od tego, czy dana osoba była niewidoma od urodzenia, czy straciła wzrok w ciągu życia. Należy jednak pamiętać, że sen to nie tylko wrażenia optyczne, to także dźwięki, uczucia, wrażenia dotykowe czy zapachy.
  • Marzenia senne zapobiegają powstawaniu psychoz i są niezwykle pomocnym narzędziem w leczeniu różnych dolegliwości natury psychicznej.
  • Badania wskazują, że człowiek śni tylko o tych rzeczach, które zna i doświadcza w swoim życiu.
  • W snach negatywne emocje zazwyczaj występują dwa razy częściej niż przyjemne uczucia. Strach i lęk są najczęściej wyrażanymi emocjami w snach, a następne w kolejności są złość i smutek.
  • Osoby budzące się bezpośrednio po fazie REM są w stanie przypomnieć sobie sen bardziej obrazowo niż ci, którzy spali aż do rana.
  • Osoby będące w trakcie rzucania palenia mają zwykle dłuższe i bardziej intensywne marzenia senne.
  • Mężczyźni mają tendencję do śnienia głównie o innych mężczyznach, natomiast kobiety śnią zarówno o mężczyznach, jak i innych kobietach.
  • Nie wszystkie sny są kolorowe. Zdarza się, że śnimy na czarno-biało.
  • Dzieci nie śnią o sobie aż do 3 roku życia.
  • Marzenia senne są niezbędne do życia. Tak, to prawda. Brak snów może oznaczać zaburzenia w organizmie (np. niedobór białka) lub problemy natury psychicznej.
  • Istnieją liczne przesłanki przemawiające za tym, że w snach można zobaczyć przyszłość.
  • Naukowcy odkryli, że – fizjologicznie rzecz ujmując – podczas fazy REM mężczyźni mogą doznawać erekcji, a kobiety mają bardziej ukrwioną pochwę, bez względu na treść snu. Oznacza to, że tzw. "mokre sny" nie muszą dotyczyć snów erotycznych.
  • Marzenia senne są częścią ludzkiego życia od najdawniejszych czasów. W czasach Imperium Rzymskiego ważne sny były nawet czasami przedstawiane senatowi do analizy i interpretacji.
  • Podczas chrapania nie można śnić.
  • Według wyników sondażu przeprowadzonego w USA, 67% osób doświadczyło deja vu w swoich snach. Zjawisko to występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Kategorie: Sennik