Czym jest telepatia? Oto jej największe tajemnice

Telepatia

Bashar | Fot. Ryoji Iwata

Telepatia – słowo to pochodzi od starożytnego greckiego "tele", czyli "odległe" i "patos" lub "patheia" oznaczającego "uczucie, percepcję". Jest to umiejętność przekazywania informacji między różnymi osobami (nadawca i odbiorca) bez wykorzystania jakichkolwiek tradycyjnych kanałów zmysłowych (mowa, słuch, dotyk, gesty) lub fizycznej interakcji. Termin ten powstał w 1882 roku, a stworzył go Frederic W. H. Myers, założyciel Towarzystwa Badań Psychicznych.

Wielu zwolenników istnienia telepatii przekonuje, że zdolność ta jest dostępna wszystkim ludziom i wystarczy tylko odpowiednio ją wytrenować. Pogląd ten jest szczególnie popularny w kulturze szeroko pojętego New Age. Nie znaczy to jednak, że świat nauki nie zajmuje się telepatią. Wręcz przeciwnie. Cały czas są prowadzone badania nad zdolnościami ludzkiego umysłu.

Każdego roku odkrywamy nowe, pasjonujące rzeczy, dotyczące najbardziej tajemniczego z narządów ludzkiego ciała – mózgu. Jak dotąd nie ma jednoznacznych dowodów, potwierdzających istnienie telepatii. Niemniej jest to fenomen, który bardzo fascynuje – wiele zdarzeń związanych z telepatią sprawia, że należy poważnie zastanowić się nad tym zjawiskiem.

Telepatia bezsprzecznie należy do bardzo rzadkich zjawisk. Niewiele osób posiada tę zdolność. Co prawda, według powszechnie panującej opinii badaczy zjawisk paranormalnych, wszyscy ludzie mają w sobie tę moc, ale naprawdę nieliczni ją opanowali. Telepatia pochodzi od tzw. trzeciego oka, znajdującego się między brwiami.

Istotną (i bardzo zastanawiającą) kwestią na temat telepatii jest fakt, że interesują się nią rządy wielu państw. Wyniki ich pracy są często oszałamiające. Więcej na ten temat w kolejnych artykułach.

Telepatia, czyli czytanie w myślach

Pod koniec XIX wieku magik o nazwisku Washington Irving Bishop wykonywał pokazy czytania w myślach. Bishop nie twierdził, że posiada jakiekolwiek nadprzyrodzone zdolności. Według niego umiejętność czytania w myślach można  porównać do wrażliwości mięśniowej (czytanie myśli na podstawie nieświadomych sygnałów ciała osoby "czytanej"). Bishopa przebadała grupa naukowców (w tym redaktor British Medical Journal i psycholog Francis Galton). Bishopowi udało się przeprowadzić z powodzeniem kilka pokazów, takich jak prawidłowa identyfikacja wybranego punktu na stole czy lokalizacja ukrytych przedmiotów. Podczas eksperymentu Bishop wymagał fizycznego kontaktu z osobą znającą poprawną odpowiedź. Trzymał ją za rękę lub nadgarstek. Naukowcy doszli do wniosku, że Bishop nie był prawdziwym telepatą, ale za pomocą swoich umiejętności potrafił wykryć właściwą odpowiedź, na podstawie wnikliwej obserwacji danej osoby.

Inną sławną osobą "czytającą w myślach" był Stuart Cumberland, znany z odnajdywania ukrytych przedmiotów w pomieszczeniu z zawiązanymi oczami. Cumberland również twierdził, że nie posiada żadnych mocy parapsychicznych. Swoich odpowiedzi udzielał na takiej samej podstawie jak Bishop. Pewnego dnia wdał się w spór z jednym z naukowców związanych z Towarzystwem Badań Psychicznych, który szukał prawdziwych przypadków telepatii. Cumberland uważał, że zarówno telepatia, jak i komunikacja ze zmarłymi jest niemożliwa oraz że umysł może być odczytywany tylko za pośrednictwem czytania reakcji mięśni i całego ciała człowieka.

Formy telepatii

Istnieje kilka różnych form telepatii:

  • czytanie w myślach – poznawanie czyichś myśli bez ingerencji w nie;
  • telepatyczny znak – implementowanie słowa, wiadomości czy dowolnego wyobrażenia do czyjegoś umysłu;
  • komunikacja mentalna – można ją określić jako telepatyczną wymianę informacji lub rozmowę przeprowadzoną bezpośrednio pomiędzy umysłami;
  • przesyłanie emocji i komunikowanie się za pomocą uczuć – ta forma telepatii zwana jest również transferem emocjonalnym i polega na wpływaniu na stan emocjonalny jakiejś osoby;
  • telepatia utajona – nieświadome przekazywanie bądź odbieranie informacji za pomocą umysłu;
  • retrokognicja i prekognicja – są opisywane jako przekazywanie informacji przez umysł o przeszłości lub przyszłości;
  • telepatia śniąca – kontakt między umysłami podczas snu;
  • kwantowa pseudo-telepatia – to zjawisko w kwantowej teorii gier;
  • telepatia nad-świadomości – polega na szukaniu dostępu do nad-świadomości w celu uzyskania wglądu do zbiorowej mądrości gatunku ludzkiego.

Kilka ciekawostek na temat telepatii

  • badania przeprowadzone przez CBOS wykazały, że w telepatię wierzy 39% Polaków;
  • telepatia często jest motywem wykorzystywanym w literaturze i filmach science-fiction;
  • najstarsze pisane wzmianki o telepatii znajdziemy w Biblii – trzeba jednak zaznaczyć, że zdolność ta jest tutaj przypisywana istotom duchowym, a nie człowiekowi (patrz np.: Ewangelia według Św. Marka 2:8; Dzieje Apostolskie 5:3, 16:16-18; 1 List do Koryntian 14:24-25; 2 List do Tesaloniczan 2:9 ; Ewangelia według Św. Łukasza 4:41);
  • Ingo Swann (znany parapsycholog) uważa, że kosmici mają o wiele bardziej rozwiniętą telepatię niż człowiek i używają jej do komunikacji oraz wyczuwania obecności obcych umysłów;
  • Australijskie Towarzystwo Sceptyków (ang. The Australian Skeptics) ogłosiło ufundowanie nagrody w wysokości 100 tysięcy dolarów dla osoby, która dostarczy wiarygodny i rzetelnie udokumentowany dowód istnienia telepatii. Jak dotąd nagrody wciąż jeszcze nikomu nie przyznano.

Przykładowe badania naukowe nad telepatią

  1. Karl Zener, amerykański psycholog, stworzył talię 25 kart (tzw. Karty Zenera) służącą do przeprowadzania testów domniemanych zdolności parapsychicznych. Talia ta stosowana jest najczęściej do badania postrzegania pozazmysłowego. W 1917 roku John Edgar Coover przeprowadził badania z użyciem kart. Niestety wyniki nie były zbyt zadowalające – prawidłowych odpowiedzi uzyskano niewiele, w granicach rachunku prawdopodobieństwa.
  2. Eksperyment Josepha Banksa Rhine’a
  3. Eksperyment Ganzfeld (nazwa pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego "pełne pole") – jest to technika używana w parapsychologii, która jest w stanie przetestować postrzeganie pozazmysłowe (ESP) danej osoby. Więcej na ten temat wkrótce.

Telepatia: wrota do duchowości

Wielu ludzi twierdzi, że doświadczyło w swoim życiu telepatii. Choć nie mają na to przekonywujących dowodów, mogą przedstawić zdarzenia zdające się potwierdzać jej istnienie. Jeśli rzeczywiście jest to prawda, telepatia może stanowić nieocenione narzędzie w rozwoju duchowym. Dzięki niej można (przynajmniej teoretycznie) przekazywać doświadczenia oraz idee duchowe, a także nauczać ludzi wyższych form myślenia. Tego typu nauka byłaby o wiele bardziej efektywna, niż przekazywanie wszystkiego za pomocą słów.


Kategorie: Parapsychologia