Jadeit – kamień mistyków, którego znaczenie i właściwości są wyjątkowe

Jadeit kamień

Poznaj właściwości Jadeitu | Fot. Internet

Jadeit to kamień o niezwykłej mocy. Jest jednym z najsilniejszych amuletów i zapewnia swojemu posiadaczowi szczęście w realizowaniu marzeń, a także spokój i harmonię. Dzięki swojej energii wnosi w życie człowieka siłę oraz dobry stan zdrowia.

W wielu krajach, na przykład w Chinach, jadeit jest ceniony jako piękny i urzekający talizman. Zdobycie go pozwala odgonić pecha. Jeśli kupisz go dla siebie, poczujesz szczęście i radość. Jako że jadeit jest kojarzony z takimi cnotami jak czystość, mądrość i spokój, często nazywa się go "Królewskim kamieniem" lub "Klejnotem Niebios".

Pochodzący głównie z obszarów Azji i Ameryki Środkowej jadeit zyskał ogromne uznanie na przestrzeni wieków. Jest twardym materiałem, znanym ze swojego ciemnozielonego odcienia, choć może również przybierać inne kolory – od bladego białego po czerń, jeśli zawiera zanieczyszczenia.

Ten kamień od dawna kojarzony jest z powodzeniem, mądrością, długowiecznością i dostatkiem, co czyniło go bardzo pożądanym towarem w starożytnych społeczeństwach. Obecnie uważany jest za jeden z najbardziej popularnych minerałów do celów zdobniczych, a jego znaczenie kulturowe tylko dodaje mu wartości.

Jeśli masz wrażenie, że twoja droga do szczęścia i bogactwa jest zablokowana, użyj jadeitu, aby ją oczyścić. Masz problem z realizacją swoich planów? Poddajesz się zaraz po napotkaniu trudności? A może wyznaczasz sobie nierealne cele i nie udaje ci się ich osiągnąć?

Zakup biżuterii jadeitowej lub samego kamienia pomoże ci pokonać ograniczające cię zachowania, dzięki czemu możesz osiągnąć sukces we wszystkich obszarach życia – od pracy, poprzez zdrowie, na szeroko pojętym szczęściu skończywszy.

Poznaj jadeit: Mistyczny Kamień

Jadeit to cenny kamień znany ze swojego piękna, ale charakteryzuje się także bogatą symboliką. Nic dziwnego, że jest jednym z ulubionych materiałów wykorzystywanych w feng shui, a wielu ludzi chętnie używa go jako elementu biżuterii. Według wierzeń kamień ten posiada właściwości magiczne.

Historia jadeitu jest bogata i zróżnicowana. Największe znaczenie miał on w starożytnych Chinach, gdzie miał status "kamienia cesarskiego", a także w cywilizacjach Majów i Azteków, gdzie z kolei był uważany za święty kamień.

Jadeit był wykorzystywany do celów ozdobnych, ale też duchowych i czysto praktycznych. Często był rzeźbiony w skomplikowane wzory oraz wykorzystywany do wyrobu narzędzi, instrumentów muzycznych czy biżuterii. Jego wpływ na różne kultury podkreśla trwałe dziedzictwo na przestrzeni historii.

W prekolumbijskiej Ameryce Środkowej jadeit był uważany za bardziej wartościowy niż złoto. Starożytni Majowie twierdzili, że symbolizuje on moc, płodność i nieśmiertelność. Używali go najczęściej w celach obrzędowych.

Angielskie słowo "jade" pochodzi od hiszpańskiego terminu "piedra de ijada", co oznacza "kamień lędźwiowy". W języku Maorysów jadeit to "pounamu" – w kulturze rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii kamień ten reprezentuje siłę i szacunek.

Ogromne znaczenie jadeitu w różnych kulturach podkreśla jego wszechstronność oraz duchowy i symboliczny charakter, który był i nadal jest źródłem nieustannej fascynacji. Wyjątkowe cechy tego kamienia wciąż przyciągają uwagę wielu ludzi – tak miłośników pięknych ozdób, jak i osób zajmujących się szeroko pojętą ezoteryką.

Symboliczne znaczenie jadeitu

Przez wieki ludzie chętnie pracowali z jadeitowymi materiałami. Szczególnie w kulturze chińskiej, maoryskiej i mezoamerykańskiej doskonalono techniki wyrobu niesamowitych dzieł z jadeitu. Kiedy Hiszpanie przybyli do Meksyku, mogli się bardzo zdziwić, widząc jaką czcią Aztekowie obdarzali ten kamień.

Ciekawostka: Majowie tak bardzo cenili jadeit, że umieszczali go w ustach zmarłych, wierząc, że może on zastąpić serce w zaświatach. Warto zaznaczyć, że powiązanie jadeitu z czakrą serca jest niezwykle silne.

Choć wiele kryształów pomaga w osiągnięciu harmonii między umysłem, ciałem i duchem, to właśnie jadeit jest uważany za najpotężniejszy. Jeśli natomiast chodzi o przyciąganie dostatku i obfitości, kamień ten to "ostateczny" amulet szczęścia. Można go użyć, gdy wszystko inne zawiedzie.

Praca z jadeitem może wesprzeć każdy obszar twojego życia. Niezależnie od tego, jakie są twoje pragnienia – kwitnąca miłość, świetne zdrowie czy sukcesy finansowe, właśnie jadeit jest odpowiedzią na twoje potrzeby.

Powiązany z dobrym losem, mądrością i energią obfitości, kamień ten jest istotnym elementem każdej kolekcji kryształów. Dzięki swoim potężnym właściwościom stanowi nieodłączną część praktyk duchowych i leczniczych.

Dlaczego jadeit przyciąga uwagę?

Jeżeli czujesz, że jadeit cię przyciąga, to może oznaczać, że nadszedł czas na rozwój duchowy. Właściwości tego kamienia wzmacniają mądrość, pozwalając człowiekowi spojrzeć poza narzucone samemu sobie ograniczenia. Dzięki temu jesteś w stanie odrzucić postawę typu: "nie warto próbować, bo i tak się nie uda". Włącz jadeit do swojej kolekcji kryształów i pozwól mu działać. Szybko porzucisz negatywne wzorce, które powstrzymują cię od realizowania twojego pełnego potencjału.

Bujny kolor zieleni symbolizuje wzrost i wigor, ale także długowieczność i bogactwo. W przypadku tego ostatniego terminu nie chodzi tylko o pieniądze – właściwości jadeitu przyciągają dostatek we wszystkich aspektach twojego życia, prowadząc ku bogatszemu, bardziej spełnionemu istnieniu.

Koniec końców pieniądze mogą zapewnić tylko pewien poziom szczęścia, ale prawdziwy rozkwit życia wykracza daleko poza obszary oparte na przepływie gotówki. Dlatego też jadeit tak mocno oddziałuje na każdego, kto pragnie uczynić swoje życie harmonijnym i spełnionym.

Prawdopodobnie przyciąga cię również idea młodości i długiego życia w dobrym zdrowiu. Jadeit jest idealnym minerałem do wielu zabiegów, zwłaszcza skupionych na twarzy. Można powiedzieć, że to swego rodzaju osobiste źródło witalności, które w dodatku redukuje napięcie mięśni. Mając go w zasięgu ręki, będziesz czuć się znacznie lepiej.

Jadeit zodiak

Jadeit i znaki zodiaku

Jest to wszechstronny kamień, który może sprzyjać wielu znakom zodiaku. Najbardziej korzystny jest jednak dla Byków, Bliźniąt, Wag i Baranów.

Osoby urodzone pod znakiem Byka mogą przy pomocy jadeitu znaleźć siłę i wiarę w siebie, natomiast w przypadku Bliźniąt kamień ten może być pomocny w uzyskaniu jaśniejszego umysłu oraz budowaniu harmonijnych relacji z otoczeniem. Jadeit umacnia siłę Barana, napełniając jego serce odwagą na drodze osobistego rozwoju. Dla Wagi z kolei kamień ten oznacza równowagę i sprzyjającą fortunę, doskonale współgrając z dyplomatyczną i harmonijną naturą osób urodzonych pod tym znakiem zodiaku.

Właściwości jadeitu

Symbolika jadeitu obejmuje przede wszystkim obfitość (w szerokim tego słowa znaczeniu) oraz szczęście. Oto najważniejsze właściwości jadeitu, które możesz wykorzystać w swoim życiu:

1. Manifestacja bogactwa

Gdy mówimy o dostatku, jadeit staje się kluczem do sukcesu. Jego energia wręcz promieniuje obfitością, co oznacza o wiele więcej niż tylko zwiększenie twojego szczęścia. Jako kamień mądrości jadeit prowadzi cię do podejmowania dobrych decyzji w trakcie twojej życiowej podróży. A jak wiadomo, przemyślane działania skutecznie wspierają zaspokajanie wszelkich aspiracji.

Ten kamień pomaga osiągnąć cele i przyciąga nowe możliwości. Jeśli pragniesz zdobyć bogactwo, posiadanie amuletu z jadeitem jest bardzo dobrym pomysłem. Choć jego wpływ dotyczy wszystkich obszarów twojego życia, szczególnie skutecznie wspiera intencje związane z bogactwem materialnym i sukcesami finansowymi.

Energia tego kryształu motywuje do podejmowania nowych przedsięwzięć, co z kolei przyczynia się do zwiększania możliwości finansowych. Zarabianie pieniędzy staje się łatwiejsze i nie wymaga już tak wiele czasu i wysiłku jak wcześniej.

Niezależnie od tego, czy pragniesz przyciągnąć sukces w postaci pieniędzy czy rozwoju kariery zawodowej, jadeit posiada moc, której potrzebujesz, aby zamienić marzenia w rzeczywistość. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, jadeit je złagodzi. Wszelkie ograniczenia mogące wynikać z negatywnego sposobu myślenia zostaną usunięte.

Warto przy tym zaznaczyć, że mówimy o kamieniu długowieczności. W kontekście bogactwa nie zapewnia on szybkich rozwiązań. To narzędzie do długoterminowego planowania. Na drodze do sukcesu znajdziesz się więc tylko wówczas, gdy nie będziesz się spieszyć z uzyskaniem konkretnych wyników.

2. Przegnanie pecha

Jadeit jest szczególnie popularny wśród osób mających pecha. Wierzy się, że amulet z tym kamieniem może przegnać pecha – nawet największego. Ochrona jest niezwykle mocna i może obrócić zły los w dobry. Ludzie uważający się za wyjątkowych pechowców powinni zaopatrzyć się w ten szczęśliwy kryształ. Dzięki temu ich umysł się uspokoi, a codzienne wydarzenia zaczną płynąć pod znakiem harmonii.

3. Ochrona noworoczna

Czy to rodzinna pamiątka, prezent, czy może zakupiona dla siebie biżuteria – jadeit uważany jest za talizman przynoszący szczęście, pomyślność i ochronę swojemu właścicielowi. Mówi się, że zapobiega chorobom i wzmacnia pozytywną energię u noszącej go osoby. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na okres noworoczny.

Zapewne znasz tę burzę emocji, jaką powoduje zmiana kalendarza. Jest w tym coś naprawdę pięknego! To tak, jakby otrzymać szansę na "reset" w grze, ale z zachowanymi doświadczeniami i mądrością, jaką przyniosły nam poprzednie poziomy. Nowy Rok to symboliczne przekroczenie progu między przeszłością a przyszłością; to zasłona, która rozchyla się na magiczny akt – nowy początek.

Ale jest to także moment niezwykle niebezpieczny. Czujemy, że w naszych sercach właśnie zostały zasiane ziarna nadziei. Pytanie tylko, czy wyrośnie z nich coś wartościowego? Nie zawsze jesteśmy w stanie wytrwać w postanowieniach noworocznych. Nie zawsze udaje się zrealizować te pierwsze pomysły.

Właśnie dlatego jadeit jest tak przydatny w tym czasie. Nie tylko pomaga utrwalić postanowienia, ale także ułatwia odważne kroczenie ku ich realizacji. Z jadeitowym amuletem możesz śmielej podejmować ryzyko (lecz zawsze z zachowaniem zdrowego rozsądku), rozwijać pasje i współtworzyć lepsze jutro dla siebie i innych.

4. Wsparcie feng shui

Jadeit możesz wykorzystać w swoim domu, aby poprawić przepływ energii. Kamień ten promieniuje spokojem, co tworzy harmonię między energią otoczenia a twoim wnętrzem.

Jako element wystroju jadeit wzmocni twoją chi (energię życiową). Jego zielony kolor jest symbolem naturalnego wzrostu oraz zdrowia. Jest jak wiosenny las, który przywołuje w sercu uczucie spokoju i dostatku.

Jadeit ma wielorakie zastosowania w praktyce feng shui:

 1. Wspieranie energii spokoju i równowagi: Umieszczony w domu, działa niczym milczący kapłan, przywołujący harmonię w twojej przestrzeni życiowej. Jego obecność może równoważyć energię w pomieszczeniach, łagodząc wszelkie negatywne wpływy.
 2. Ułatwianie medytacji: Dzięki swojemu uspokajającemu wpływowi jadeit jest idealny do wykorzystania podczas praktyk medytacyjnych. Jego obecność pomaga zapanować nad galopującymi myślami, przyczynia się do uspokojenia umysłu i osiągnięcia wewnętrznej równowagi.
 3. Wzrost pomyślności: Położony w mieszkaniu we właściwym miejscu, może pomóc przyciągnąć bogactwo i dostatek we wszystkich sferach życia.
 4. Wzmacnianie konkretnych sektorów: Jadeit może być umieszczany w różnych sektorach domu – w zależności od celu, jaki przed nim postawisz. Na przykład, jeśli chcesz wzmocnić swoje zdrowie, umieść kamień w sypialni.

Jadeit to nie tylko kamień. To symbol życia, równowagi i harmonii. Jego magiczne właściwości pomagają w osiągnięciu spokoju, co sprawia, że życie zaczyna przypominać lekką, delikatną melodię rezonującą z otaczającym światem.

Jeśli posiadasz kamień jadeitu, postaraj się go w jakiś sposób wyeksponować. Nie przechowuj go w szufladzie. Schowany, znacznie osłabnie. Jest to żywy kamień, więc jeśli nie jest używany we właściwy sposób, staje się martwy.

5. Właściwości lecznicze

Jadeit jest używany w tradycyjnej medycynie chińskiej do leczenia różnych dolegliwości. Mówi się, że wspomaga dobre zdrowie, pozytywnie wpływając przede wszystkim na trawienie, nerki i układ odpornościowy. Poza tym wspiera zdrowie stawów i układ sercowo-naczyniowy.

W Chinach jadeit uważany jest za żywy kamień. Choć pochodzi z ziemi, przypomina światło słoneczne i gwiazdy – wierzy się, że łączy niebo i ziemię. W zależności od koloru egzemplarze tego kamienia opisywane są jako yin lub yang. Jak wszystko, co pochodzi z natury, jadeit jest nasycony energią chi, która przepływa przez wszystkie żywe istoty.

Jadeit posiada właściwości lecznicze, które pomagają w równoważeniu płynów w organizmie (m.in. poprzez usuwanie toksyn) oraz usprawniają działanie narządów filtrujących, takich jak nerki, pęcherz, śledziona i nadnercza. Właściwości jadeitu korzystnie wpływają też na układ kostny, pomagają w leczeniu infekcji oraz fizycznych obrażeń (np. złamania, głębokie rany wymagające szwów).

Wiele osób z pewnością ucieszy się na wieść, że jadeit jest również uważany za wsparcie dla libido, płodności oraz samego porodu. Pary mające trudności ze spłodzeniem potomstwa powinny zdobyć amulet z jadeitem.

Wokół tego kamienia powstał w starożytnych Chinach kult leczniczy. Ludzie wierzyli, że mieszanie proszku z jadeitu z wodą tworzy panaceum wzmacniające ciało i przedłużające życie. Natomiast zażyta tuż przed śmiercią mieszanka miała opóźnić rozkład ciała.

6. Metafizyczne konotacje

Jadeit posiada silne właściwości metafizyczne, które mogą zwiększyć twoje postępy w rozwoju duchowym. Wierzy się, że kamień ten pomaga otworzyć i zrównoważyć czakrę serca, wzmacniając miłość, współczucie i wybaczanie. Jadeit jest również uważany za narzędzie, które ułatwia osiągnięcie przebudzenia duchowego. Jego wpływ na intuicję oraz połączenie z wyższymi poziomami świadomości jest olbrzymi.

Ponieważ kamień ten wywołuje spokojny nastrój, jest nieoceniony w łagodzeniu depresji. Kiedy więc masz wrażenie uwięzienia w trudnej sytuacji, wesprzyj się jadeitem. Co prawda nie zastąpi on psychoterapii, ale jest w stanie ułatwić robienie w niej postępów. Ogólnie rzecz ujmując, wszelkie działania na podświadomości mogą być skuteczniejsze przy wykorzystaniu tego amuletu.

Warto zaznaczyć, że jadeit zapewnia ochronę i przewodnictwo duchowe. Jeśli interesuje cię rozwój wewnętrzny, nie wzbraniaj się przed korzystaniem z tego kamienia. Struktura krystaliczna jadeitu pomaga promować świadomość duchową. Wzmacnia przy tym zdolności psychiczne, poprawiając jasnowidzenie i telepatię.

 1. Rozwój duchowy: Jadeit jest postrzegany jako kamień rozwoju duchowego i oświecenia. Ułatwia przebudzenie duchowe, osiągnięcie wewnętrznego spokoju i lepsze połączenie z własnym wyższym ja. Pomaga we wszelkich praktykach duchowych (np. w medytacji), wspierając głębsze zrozumienie siebie i wszechświata.
 2. Zrównoważenie czakry serca: Czakra serca stanowi centrum miłości i współczucia. Obejmuje ona nie tylko miłość romantyczną, ale także nasze relacje z innymi oraz samymi sobą. Umożliwia pielęgnowanie przyjaźni, kultywowanie miłości w rodzinie i podtrzymywanie wysokiego poczucia własnej wartości. Dzięki dobremu połączeniu z czakrą serca jadeit staje się potężnym narzędziem do tworzenia harmonijnych połączeń we wszystkich aspektach naszego życia.
 3. Bezpieczeństwo: Jadeit jest związany z energią uzdrawiania i ochrony. Ma łagodzący i opiekuńczy wpływ, a więc oferuje także odporność na negatywne energie, które mogą szkodzić nam podczas praktyk duchowych.

7. Panowanie nad emocjami

Jadeit znany jest ze zdolności do równoważenia i leczenia energii emocjonalnej. Uważa się, że wzmacnia on uczucie spokoju i stabilności, jednocześnie pomagając w uwolnieniu się od negatywnych emocji, takich jak strach, złość czy poczucie winy. Jadeit zachęca do akceptacji siebie i budowania pewności siebie, co czyni go potężnym sojusznikiem w pokonywaniu wyzwań emocjonalnych i w rozwoju osobistym.

Leczenie emocjonalne jest wspierane przez ten kamień w następujący sposób:

 1. Harmonia i równowaga – jadeit przynosi spokój, równowagę i dobre samopoczucie. Pomaga zrównoważyć energię psychiczną, umacniając tym samym poczucie wewnętrznego opanowania oraz poprawiając relacje z innymi (zwłaszcza z członkami najbliższej rodziny).
 2. Mądrość – jadeit wzmacnia zdolności umysłowe, ułatwia podejmowanie decyzji i wspiera racjonalne myślenie. Mówi się również, że pomaga w dostępie do intuicji, co pozwala lepiej kontrolować uczucia.
 3. Integracja cienia – chociaż jadeit wiąże się z koncepcją czystości, nie oznacza całkowitego wygnania swojego cienia. Raczej poprawia jasność umysłu i uspokaja serce, co pomaga w pracy z cieniem (jest to pojęcie psychologiczne) i akceptacji nawet najmroczniejszych stron ludzkiego istnienia.
 4. Obfitość – jadeit często uważany jest za kamień dostatku, a więc przyciąga szczęście, bogactwo i wielkie możliwości we wszystkich dziedzinach życia. Chodzi tutaj także o kwestie zdrowotne, ponieważ konieczność podjęcia leczenia (jeśli taka się pojawi) wymaga sprawnego działania i konkretnych wyników.
Kolory jadeitu

Kolory jadeitu – znaczenie

Warto mieć świadomość, że znaczenie kolorów jadeitu jest w dużej mierze powiązane z taoistycznymi systemami kosmologicznymi. Uważa się, że jaśniejszy i bardziej przezroczysty kamień posiada delikatniejsze energie, dlatego nazywany jest yin. Ciemniejszy i mniej przezroczysty charakteryzuje się silniejszą energią i określany jest mianem yang.

Chociaż zielony jadeit jest najbardziej popularny, inne jego kolory mają również bogatą symbolikę i znaczenie.

 1. Zielony jadeit – to najwyższej jakości jadeit, prawie przezroczysty, o intensywnym szmaragdowym kolorze; nazywany także "jadeitem imperialnym". Jest to najcenniejsza i najbardziej poszukiwana odmiana jadeitu. Symbolizuje dostatek, obfitość i czystość. Wierzy się, że przynosi posiadającej go osobie sukces, bogactwo i szczęście. Jest również uważany za potężny talizman chroniący przed szkodliwymi wpływami.
 2. Niebieski jadeit – kojarzony ze spokojem i dobrą komunikacją. Wierzy się, że pomaga poprawić umiejętność wyrażania myśli, zwiększa równowagę emocjonalną i sprzyja uczciwości. Może także stymulować rozwój duchowy i samoobserwację, co czyni go idealnym kamieniem do medytacji.
 3. Biały jadeit – nazywany również "jadeitem w mchu i śniegu"; przezroczysty biały z jasnymi zielonymi żyłkami lub plamkami. Symbolizuje czystość, niewinność i rozwój duchowy. Wierzy się, że pomaga oczyszczać energię, chroni przed negatywnymi wpływami i sprzyja leczeniu emocjonalnych ran. Jest również kojarzony z klarownym myśleniem i podejmowaniem przemyślanych decyzji, co czyni go doskonałym kamieniem dla tych, którzy szukają wskazówek i sensu życia.
 4. Czerwony jadeit – symbolizuje pasję, energię i witalność. Wierzy się, że wzmacnia motywację, odwagę oraz wolę, pomagając właścicielowi stawiać czoło wyzwaniom i pokonywać przeszkody. Czerwony jadeit może także pomóc w zrównoważeniu emocji, uwolnieniu negatywnej energii i wzmocnieniu pewności siebie.
 5. Czarny jadeit – jest potężnym kamieniem ochronnym przed negatywną energią i atakami psychicznymi. Kamień ten symbolizuje siłę i wytrwałość. Wierzy się, że pomaga w rozpraszaniu strachu, wszelkiego rodzaju fobii oraz wątpliwości. Pozwala człowiekowi zaakceptować swoją wewnętrzną moc, co prowadzi do podejmowania działań z odwagą i determinacją.
 6. Żółty jadeit – nazywany także "jabłkowym", reprezentuje mądrość, szczęście i wszystko, co pozytywne. Wierzy się, że przyciąga radość i obfitość w życiu właściciela. Żółty jadeit może także pomóc w stymulowaniu kreatywnego myślenia, entuzjazmu oraz usprawnieniu procesów podejmowania decyzji.
 7. Fioletowy jadeit – symbolizuje duchowość, intuicję oraz inspirację. Wierzy się, że pobudza zdolności psychiczne, wzmacnia połączenia duchowe i przyczynia się do osobistej transformacji. Fioletowy jadeit może także stymulować kreatywność, wyobraźnię i dążenie do realizacji marzeń i aspiracji.
 8. Pomarańczowy jadeit – zawiera w sobie ciepło, kreatywność i równowagę emocjonalną. Wierzy się, że zwiększa u właściciela pewność siebie, motywację i entuzjazm. Pomaga także w usuwaniu przeszkód na drodze do sukcesu, ułatwiając wydobycie wewnętrznej siły.
 9. Brązowy jadeit – reprezentuje stabilność i związek z Ziemią. Wierzy się, że pomaga uwolnić negatywną energię i sprzyja poczuciu wewnętrznego spokoju. Brązowy jadeit może także zwiększać koncentrację i poprawia umiejętności rozwiązywania problemów.

Najważniejsze pytania dotyczące jadeitu (FAQ)

Na zakończenie przedstawiam najczęściej zadawane pytania dotyczące tego wspaniałego kamienia wraz krótkimi odpowiedziami. Choć niektóre informacje mogą się powtarzać, tym razem zostały sformułowane w bardziej zwięzły sposób, by ułatwić ci przyswojenie najważniejszej wiedzy.

Co symbolizuje jadeit?

Jest powszechnie kojarzony z równowagą, harmonią i szczęściem. Sprzyja uzdrawianiu emocjonalnemu i fizycznemu, jednocześnie wzmacniając więzi duchowe.

Do czego służy jadeitowy kamień?

Znany ze swoich silnych właściwości leczniczych, wspiera równowagę fizyczną, emocjonalną i duchową. Pomaga w walce z różnymi problemami, począwszy od lęków i depresji, aż po problemy trawienne i sercowe.

Czy jadeit jest klejnotem czy kamieniem?

Jest to minerał należący do gromady krzemianów łańcuchowych, zaliczany do grupy piroksenów. Należy do grupy minerałów rzadkich.

Czy jadeit jest drogi?

Cena jadeitu zależy od jego jakości, koloru i wielkości. Może być stosunkowo niedrogi albo... kosztować fortunę. Niektóre sztuki osiągają na aukcjach miliony dolarów. Jadeit jest też wykorzystywany przez artystów (np. rzeźbiarzy), co często podnosi jego wartość. Do ceny należy bowiem doliczyć "wkład" i umiejętności twórcy.

Kto powinien nosić jadeitowy amulet?

Może go nosić każdy, ale poleca się go przede wszystkim osobom szukającym równowagi, harmonii i wzrostu duchowego.

Czy noszenie jadeitu przynosi szczęście?

W wielu kulturach wierzy się, że noszenie tego kamienia przynosi szczęście i dostatek. Często jest on noszony jako talizman zapewniający ochronę i wzmocnienie pozytywnej energii.

Jak poznać, czy jadeit jest prawdziwy?

Identyfikacja jadeitu może być trudna, szczególnie dla niewyszkolonego oka. Prawdziwy jadeit jest gęsty i twardy, sprawia wrażenie ciężkiego i chłodnego. Ponadto nigdy nie będzie w pełni przezroczysty; powinien mieć plamki i przebarwienia (tzw. inkluzje), które nadają mu szczególny charakter.

Jaki rodzaj jadeitu jest tym najszczęśliwszym?

Zielony jadeit uważany jest za najszczęśliwszy i najpotężniejszy ze wszystkich. Jest kojarzony z bogactwem, obfitością i nowymi początkami.

Jaka jest różnica między jadeitem a nefrytem?

Nefryt jest powszechniejszy niż jadeit, przez co jest mniej cenny (za to znalazł szersze zastosowanie). Wspólna nazwa dla nefrytu i jadeitu to żad. Jest to potoczna nazwa stosowana w stosunku do dwóch podobnych do siebie z wyglądu kamieni. Ich rozróżnienie jest trudne, co może być powodem tego, że słowo żad nadal obowiązuje jako pojęcie nadrzędne. Cztery największe różnice to:

 • nefryt jest zwykle ciemniejszy, z kolei jadeit jest na ogół bardziej kolorowy;
 • nefryt ma bardziej włóknistą teksturę, podczas gdy jadeit jest bardziej ziarnisty i ma wyższy współczynnik załamania światła (co nadaje mu nieco jaśniejszy połysk);
 • podrapany metalowym przedmiotem nefryt zostawi pylisty ślad, podczas gdy jadeit nie zostawi żadnego śladu;
 • nefryt jest tańszy.

Co to jest jadeit imperialny?

Jadeit imperialny – najcenniejszy, jaki jesteś w stanie znaleźć – to rodzaj jadeitu, który wyróżnia się odcieniem. Uważany jest za najwyższy stopień jadeitu ze względu na swoją rzadkość i unikalne zabarwienie. Jest znany ze swojego żywego szmaragdowozielonego odcienia (idealny ton to średniociemny, około 75%) i wysokiego poziomu przezroczystości. Jego błyszczący zielony kolor ukazuje piękną głębię. Co zrozumiałe, ta rzadka forma jadeitu jest jednym z najdroższych kamieni szlachetnych.

Jadeit kamień

Polecana bibliografia

 1. J. S. Stuard, Uzdrawiająca moc kryształów, Świat Książki, 2001 r.
 2. Philip Permutt, Kamienie, które leczą. Kamienie szlachetne i kryształy, które odmienią twoje życie, Wydawnictwo RM, 2017 r.
 3. Karen Frazier, Crystals for Beginners: The Guide to Get Started with the Healing Power of Crystals, Althea Press, 2017 r.
 4. Cassandra Eason, Tajemnice kryształów, Almapress, 2018 r.
 5. Tamara Driessen, The Crystal Code: Balance Your Energy, Transform Your Life, Penguin Life, 2018 r.
 6. Astrid Carvel, The Little Book of Crystals: A Beginner's Guide to Crystal Healing, Summersdale, 2019  r.
 7. Karen Freeman, The XXL Crystal Healing Book For Beginners: The Life Changing Self Help Guide - Change and Enhance Your Life with the Power of Crystals, Independently published, 2021 r.
 8. Kirsty Gallagher, Crystals for Self-Care: The ultimate guide to crystal healing, Yellow Kite, 2021 r.
 9. Karen Frazier, Uzdrawianie czakr mocą kryształów, Studio Astropsychologii, 2022 r.
 10. Jadeite, Wikipedia.