Żywioły w astrologii

Żywioły w astrologii

Dwanaście znaków zodiaku jest pogrupowanych według czterech żywiołów. Chodzi tu o cztery podstawowe żywioły, bez których życie na naszej planecie nie byłoby możliwe.

Każdy z nich posiada niezależne względem siebie cechy, na których opiera się astrologia dwunastu znaków zodiaku. Symbolika żywiołów jest tak silna, że w znacznym stopniu wpływa na cechy osobowości poszczególnych znaków. Wszystkie żywioły współpracują w idealnej synchronizacji czy też równowadze. Dzięki temu żaden z żywiołów nigdy nie może dominować nad pozostałymi. Zresztą, by utrzymać równowagę w życiu, wszystkie muszą ze sobą współistnieć w spokoju.

Żywioły w astrologii

W twoim wykresie urodzenia, mieszanka żywiołów pokazuje, z jakimi energiami możesz w swoim życiu pracować. Każdy żywioł zachowuje się inaczej i posiada jedną z trzech jakości. Biorąc pod uwagę te wszystkie energie, znajdziesz informacje na temat własnej natury oraz tego, jakie życiowe lekcje masz do odrobienia.

Kto zaczął grupować znaki zodiaku według żywiołów? Pierwsze wzmianki o związku pomiędzy czterema żywiołami a znakami astrologicznymi znajdujemy w pismach Ptolemeusza z II wieku naszej ery. Korzystał on jednak z teorii o wiele starszej, którą znali już starożytni greccy filozofowie.

Znaki znajdujące się w grupie danego żywiołu są połączone pewnymi wspólnymi cechami:

  • znaki ogniste: duch, inspiracja, energia, instynkt, komunikatywność, aktywność
  • znaki powietrzne: umysł, intelekt, pomysłowość, niezależność, humanitarność, idee
  • znaki wodne: emocjonalność, wyobraźnia, opiekuńczość, introwertyzm
  • znaki ziemne: fizyczność, praktycyzm, zmysłowość, przyziemność

Jakie żywioły rozróżniamy w astrologii?

W astrologii zachodniej znajdziemy cztery żywioły: ziemię, wodę, ogień i powietrze - zwane też energiami życia. Na długo przed powstaniem pisma i przekazywaniem wiedzy w tej właśnie formie, ludzie posiadali zrozumienie elementarnej równowagi potrzebnej do podtrzymania życia. Wiele rdzennych tradycji czciło święte koło utworzone z czterech żywiołów, które teraz możemy znaleźć w kole zodiakalnym.

Żywioł Ziemi

Znaki żywiołu ziemi to: Byk, Panna, Koziorożec

Charakterystyczne cechy: pragmatyzm, planowanie, celowość w działaniu, powolność w działaniu, umiejętność radzenia sobie z problemami, stałość uczuć, trudności w zmianie poglądów, koncentracja, spokój, konserwatyzm.

Ziemia jest solidna i twarda. Można ją zobaczyć, dotknąć, powąchać. Nikt nie ma problemu z doświadczeniem jej za pomocą zmysłów, ponieważ ziemia jest - można tak powiedzieć - najtwardszym ze wszystkich żywiołów. Ona jest fundamentem, na którym wszystko jest zbudowane. Musi więc być trwała.

Osoby urodzone pod znakami ziemnymi są stałe, stabilne oraz złożone - podobnie jak ziemia składa się z wielu kamieni i ziarenek piasku. I tak jak oszlifowany diament posiada wiele faset, tak ludzie ci posiadają wiele twarzy. Nie ma w nich niczego miękkiego i nijakiego. Nie chodzą z głową w chmurach, za to są niezawodni i zawsze można na nich polegać.

Przez większość czasu żywioł ziemi jest bardziej stabilny od innych żywiołów. Przez większość czasu? Czy to znaczy, że nie zawsze? Oczywiście, ziemia również się zmienia. Nie pozostaje zawsze taka sama. Co prawda zostaje zwykle w miejscu, ale umożliwia wszystkiemu, co z niej wyrasta, rozwój i dokonywanie postępów. Ludzie żywiołu ziemi nie przepadają za zmianami. Wolą stabilność i tzw. normalne życie, które mogą spokojnie rozwijać. Po co mieliby zaczynać coś nowego, skoro stare jest dobre i świetnie działa?

Znaki ziemskie są najbardziej materialistyczne i zaborcze w całym zodiaku. Ich podejście do życia ogranicza się najczęściej do tego, co jest na powierzchni. Nigdy nie kopią głęboko, aby dostać się do tajemnicy natury rzeczy. Są całkiem zadowolone z tego, co jest na powierzchni.

Żywioł Wody

Znaki żywiołu wody to: Rak, Skorpion, Ryby

Charakterystyczne cechy: wrażliwość, emocjonalność, olbrzymia wyobraźnia, flegmatyzm, umiejętność przewidywania zdarzeń i postępowania innych ludzi, unikanie konfliktów, cierpliwość, empatia, życzliwość.

Woda może być orzeźwiająca jak górski strumień lub mroczna i tajemnicza niczym głębiny oceanu. Z żywiołem wody można się łatwo dogadać, ponieważ jest ona podatna na kształtowanie. Dokładnie tak samo jak w przypadku naczynia czy basenu - woda przybiera kształt niejako wymuszony przez pojemnik, w którym się znajduje. Oczywiście woda może również być przyczyną wielkich szkód - gdy ma miejsce na przykład powódź, która pokonuje wszelkie bariery.

Żywioł wody reprezentuje intuicję oraz aspekty emocjonalne, ponieważ występuje w różnych stanach skupienia. Woda może być płynna i zmienna lub stała jak lód. Może również odparować w powietrzu i zamienić się w chmury. Woda jest więc niezwykle złożonym żywiołem. Paradoksalnie, może pojawiać się wszędzie i w dowolnej postaci.

Znaki wodne są najbardziej uczuciowe w całym zodiaku. Woda spływa w dół, wyszukuje szczeliny i wnika w głąb każdej rzeczy, badając i analizując. Symbolicznie chodzi tutaj o nieznane emocje ludzkiej psychiki. Woda nie tylko jest niezbędna do życia i obejmuje całą kulę ziemską, ale też ma największy udział we wszystkich żywych istotach. Dla przykładu, organizm dorosłego człowieka składa się w 60-70 procentach właśnie z wody.  W przypadku dziecka jest jeszcze więcej - 75 procent, a u noworodka woda stanowi ponad 80 procent masy ciała. Dużo, prawda?

Ponieważ woda znajduje się we wszystkim i wszędzie, wodne znaki zodiaku mają talent do komunikacji i utrzymywania dobrych relacji z innymi. Łatwo rozumieją motywy i potrzeby ludzi (zwierząt zresztą też). To sprawia, że znaki wodne są wysoce empatyczne, opiekuńcze i pomocne. Niestety są też niezwykle wrażliwe, więc łatwo można je zranić.

Żywioł Ognia

Znaki żywiołu ognia to: Baran, Lew, Strzelec

Charakterystyczne cechy: indywidualizm, realizm, potężna siła życiowa, aktywność, entuzjazm, optymizm, żywotność, ekstrawertyzm, zwracanie na siebie uwagi.

Ogień może czynić dobro, czego przykładem jest chociażby gotowanie żywności i utrzymywanie ciepła w domu. Żywioł ten może jednak być bardzo destruktywny. Jeśli zostanie rozniecony ponad miarę, może spalić dom, który wcześniej ogrzewał. Ogień jest bowiem nieprzewidywalnym żywiołem, mogącym łatwo zamienić się z małego płomyczka w wielki szalejący pożar.

Również znaki zodiaku związane z tym żywiołem mogą łatwo i szybko zapłonąć. Są jednak przy tym kapryśne. Trzeba więc pamiętać o odpowiedniej kontroli, jaką bezustannie trzeba nad nimi trzymać. Dobrze kierowane, znaki ogniste mogą okazać się niezwykle korzystne. Bez tego nadzoru stają się niebezpieczne i mają często niszczycielski wpływ na swoje otoczenie.

Znaki żywiołu ognia mogą być bardzo niestabilne emocjonalnie, lecz to często objawia się w niezwykle silnej namiętności. W sprawach miłości jest to więc spora zaleta. Gorzej w przypadku pracy zawodowej - ogień może w jednej chwili zmienić kierunek. Trudno więc takiej osobie utrzymać swoje postępowanie w ryzach. Jej projekty często pozostają niedokończone.

Osoby urodzone pod ognistymi znakami są bardzo dynamiczne i rozprzestrzeniają się niczym prawdziwy ogień. Bez wahania idą przed siebie, skaczą w nieznane i zawsze podejmują inicjatywę. Robią to z ogromnym entuzjazmem.

Musimy pamiętać, że ogień nie jest fizycznym przedmiotem. Jest raczej mistyczną siłą, która przejawia się w astrologii poprzez intuicję i zaufanie we własny instynkt. Osoby spod znaków ognia posiadają wysokie poczucie własnej wartości i są niezwykle pewne siebie. Poruszają się z dużą szybkością, więc nigdy nie utkną w miejscu. Ogień musi się przecież rozprzestrzeniać i odkrywać nowe terytoria.

Żywioł Powietrza

Znaki żywiołu powietrza to: Bliźnięta, Waga, Wodnik

Charakterystyczne cechy: inteligencja, energia, komunikatywność, wszechstronność, niestałość, ciekawość, ciągły ruch, zmienność poglądów.

Powietrze jest żywiołem, którego nie można dotknąć ani zobaczyć. Może jednak być bardzo przydatne i wpływać na kształt rzeczy - jak na przykład podczas nadmuchiwania balonu. Jednakże żaden pojemnik nie jest w stanie na zawsze utrzymać w sobie powietrza. Ono prędzej czy później znajdzie drogę ucieczki. Tak samo osoby spod tego żywiołu - one są wolne i nic nie może ich na stałe uwięzić. Zawsze dążą do całkowitej wolności.

Powietrze jest niepewne i nieprzewidywalne. Może pojawić się jako straszliwa burza, skoki ciśnienia w atmosferze - zmieniające się z minuty na minutę. Ludzie żywiołu powietrza są nieuchwytni w ten sam sposób: są nieprzewidywalni i ekscentryczni. Mało kto może ich zrozumieć, a jeszcze trudniej pochwycić i utrzymać w garści. Zawsze się jakoś wyślizgną.

Ludzie żywiołu powietrza żyją przede wszystkim we własnych umysłach. Osiągają niezwykle wysoki poziom intelektualny. Żaden inny znak zodiaku nie jest w stanie takiego osiągnąć. Podobnie jak górnych warstw atmosfery. Zwykle jednak znakom powietrznym brakuje głębi emocjonalnej.

Osoby tego żywiołu formułują teorie i rozwiązują problemy w sposób jasny - precyzyjnie używając argumentów. Ogarniają bowiem cały świat. Niestety często są postrzegani za oderwanych od rzeczywistości. Prawda jest jednak taka, że oni są po prostu tak bardzo zaawansowani w swoich rozmyślaniach, że inne znaki za nimi nie nadążają.


Kategorie: Astrologia