Numerologia - co to jest? Wiedza tajemna ukryta w liczbach

Numerologia

Co to jest numerologia? | Fot. Materiały prasowe

Numerologia odkryje przed tobą wiele tajemnic. Jest naprawdę niezwykła. To obszar wiedzy koncentrujący się na badaniu liczb oraz ich mistycznego znaczenia. Liczby mają ogromny wpływ na ludzkie życie. Towarzyszą ludzkości od samego początku. Nie wiadomo, od jak dawna człowiek stara się zgłębić ich tajemnicę. Najprawdopodobniej wszystko zaczęło się u zarania dziejów, kiedy odkryliśmy „istnienie” liczb.

Przez wieki badamy naturę wszechświata i jedno wiemy na pewno: liczby doskonale potrafią opisać jego istotę. Stanowią wzór wszystkich istniejących rzeczy. Istnienie samo w sobie jest określane przez harmonię liczb oraz relacje między nimi zachodzące.

Czym jest numerologia?

Numerologia jest nauką o liczbach i tajemnym sposobie ich oddziaływania, co przejawia się pojawianiem pewnych zdolności i skłonności charakteru. Każdej literze alfabetu przypisuje się konkretną wartość liczbową, która wiąże się z odpowiednimi kosmicznymi wibracjami.

Numerologiczni eksperci używają cyfr, aby ustalić najlepszy czas dla podejmowania najważniejszych decyzji i działań w życiu danej osoby. Numerologia jest wykorzystywana do określenia, kiedy należy inwestować, zawrzeć małżeństwo, wybrać się w podróż, zmienić pracę lub przeprowadzić się.

Suma liczb w dacie urodzenia lub suma wartości przypisanych literom w imieniu i nazwisku przynoszą ze sobą pewne wibracje energetyczne. Dzięki temu wiele mówią o charakterze danej osoby, jej życiowych celach i aspiracjach, talentach oraz źródłach inspiracji.

Jak działa numerologia?

To pierwsze pytanie, jakie zadałam, kiedy po raz pierwszy spotkałam się z ideą wibracji liczb. Na początku nie za bardzo mogłam uwierzyć, że coś takiego może w ogóle działać. Okazało się jednak, że działa doskonale! Niestety po wielu latach badań numerologicznych nadal nie wiem, jaki jest mechanizm działania numerologii. To chyba na zawsze pozostanie tajemnicą. Pozostaje tylko skupić się na wykorzystywaniu (do dobrych celów, oczywiście) tego fascynującego narzędzia.

Ojciec nowożytnej numerologii

W moc liczb wierzono w wielu starożytnych kulturach, szczególnie Grecy oraz Hebrajczycy. To właśnie oni rozwinęli systemy stosowane w dzisiejszej numerologii.

Pitagoras, grecki matematyk, który żył w latach 569-470 p. n. e., jest przez wielu uważany za twórcę znacznej części wiedzy, którą dziś określamy mianem numerologii. Rzeczywiste pochodzenie numerologii sięga o wiele dalej w głąb historii niż czasy Pitagorasa. Według najbardziej popularnych teorii jej źródłem jest kabała (mistyczno-filozoficzna szkoła judaizmu).

Warto w tym miejscu przytoczyć pewną wypowiedź Pitagorasa, która doskonale oddaje to, jak bardzo liczby są ważne:

Liczba jest istotą wszystkich rzeczy.

W XX wieku starożytna dyscyplina wiedzy – wcześniej znana nielicznym – wydaje się magicznie wynurzać z odmętów zapomnienia, szybko zyskując popularność. Opisuje się ją w licznych książkach i opracowaniach. Jeśli spojrzymy na ostatnie 100 lat, odniesiemy z pewnością wrażenie, że numerologia rozpowszechniła się bardzo szybko. Zdobyła rzesze sympatyków i praktykujących adeptów.

Nowoczesna numerologia posiada wiele różnych źródeł. Według książki autorstwa Ruth A. Drayer pt. Numerologia – Potęga w Liczbach (Wydawnictwo Square One), na przełomie XIX i XX wieku pani L. Dow Balliett połączyła prace Pitagorasa z odniesieniami biblijnymi. Następnie w 1972 roku jej uczeń, dr Juno Jordan dokonał kolejnych zmian w systemie numerologicznym i pomógł mu stać się znanym dzisiaj pod nazwą „Pitagorejskiego”.

Praca dra Jordana pt. „Romans w Twoim imieniu” zawierała system, który nazwał kluczowym wpływem numerologicznym imienia i daty urodzenia danej osoby. Tego systemu używamy do dziś.

Kolejni numerolodzy, w tym Florence Campbell (1931), Lynn Buess (1978), Mark Gruner (1979) czy Kathleen Roquemore (1985) znacznie przyczynili się do rozpowszechnienia korzystania z numerologii do oceny osobowości lub wydarzeń w życiu. Trzeba przyznać, że istnieją w związku z tym różne szkoły numerologii. Zawierają one różne, czasem sprzeczne ze sobą, opisy znaczenia poszczególnych cyfr.

Krytyka numerologii

Australijski filozof David Stove wskazał, iż różne wierzenia pseudonaukowe, na przykład właśnie numerologia, mogą mieć różnego rodzaju patologiczny wpływ na ludzi. Warto jednak zaznaczyć, że podobnej krytyce można by poddać każdą jedną religię, z chrześcijaństwem na czele. Wielu naukowców jest wierzących, więc krytykowanie przekonań niezgodnych z ich wierzeniami nie ma zbyt wiarygodnych podstaw.

Systemy numerologiczne

Możemy wyróżnić kilka podstawowych systemów numerologicznych:

 1. Pitagorejski – pitagorejczycy sądzili, że matematyka wyraża boski pierwiastek wszechświata. Człowiek może go zrozumieć tylko poprzez studiowanie znaczenia liczb. Numerologia rozpowszechniona w krajach Zachodnich jest oparta właśnie na systemie pitagorejskim.
 2. Chaldejski – jego źródłem jest kabała oraz Wedy (święte księgi hinduizmu).
 3. Kabalistyczny – mało znana i niezwykle złożona (choć jednocześnie całkiem prosta w stosowaniu).
 4. Chiński – wyróżnia się przede wszystkim zastosowaniem kalendarza księżycowego oraz liczb Kua.

Zachodnia oraz Wschodnia numerologia różni się od siebie dość znacznie. U nas używa się systemu pitagorejskiego, natomiast najpowszechniejszym systemem jest chińska numerologia. O różnicach między tymi dwoma systemami można by długo rozprawiać. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, przeczytaj: Różnice pomiędzy Chińską a Zachodnią numerologią.

Czego możesz dowiedzieć się dzięki numerologii?

 • jakie masz cechy charakteru – zalety, talenty, ale również słabości oraz wady;
 • nad czym powinieneś pracować – chodzi oczywiście o twoją osobowość;
 • do czego masz predyspozycje – zawodowe, społeczne, osobiste; jaka praca zawodowa będzie ci najbardziej odpowiadać;
 • które okresy życia są dla ciebie korzystne, a które niekorzystne;
 • poznasz swoją przyszłość – nie będzie to co prawda bardzo szczegółowa przepowiednia, ale możesz poznać ogólne tendencje, szanse i zagrożenia;
 • kto będzie dla ciebie najlepszym partnerem oraz na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze;
 • jakie są twoje związki z bliskimi osobami i w jaki sposób należy nad nimi pracować;
 • jakie imię wybrać dla dziecka;
 • jakie będą odpowiednie daty na ważne życiowe wydarzenia, np. ślub;
 • dzięki numerologii nauczysz się jeszcze wiele innych rzeczy – napiszę o nich w następnych artykułach.

Symbolika liczb

W numerologii są używane cyfry od 0 do 9 oraz tzw. liczby mistrzowskie (11, 22, 33). Żeby dowiedzieć się, jaka liczba jest przypisana do ciebie, musisz skorzystać z odpowiednich technik. Są one na szczęście bardzo proste i każdy bez problemu może je wykonać. Każdą technikę liczenia przedstawiam w odpowiadających im podstronach serwisu. Kliknij w poniższe linki, by dowiedzieć się więcej.

Portrety numerologiczne

Dzięki numerologii możesz poznać wiele różnych liczb. Ich zastosowanie jest szerokie i obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny życia. Cztery najważniejsze liczby to:

 • liczba urodzenia, zwana również Drogą Życia lub liczbą przeznaczenia;
 • liczba osobowości;
 • liczba serca
 • liczba ekspresji.

Poza powyższymi czterema liczbami, możemy obliczyć jeszcze inne. Na przykład:

 • liczba imienia;
 • liczba psychiki;
 • liczba biznesu.

Korzyści ze stosowania numerologii

 • określenie cech własnego charakteru i zwrócenie uwagi na kwestie, które do tej pory mogły umykać;
 • bardziej dogłębne poznanie swojego prawdziwego ja;
 • wybór odpowiedniej partnerki lub partnera, będącego z nami numerologicznie zgodnym;
 • lepsze rozeznanie jakie są nasze relacje z innymi osobami – na przykład czy określona osoba jest właściwym wyborem na naszego przyjaciela, partnera w interesach, pracownika, etc.;
 • poznanie wyzwań, jakie mogą przed nami stać oraz takich, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć (nawet wbrew własnej woli);
 • poznanie skrywanych przed samym sobą słabości oraz pragnień;
 • określenie własnej życiowej ścieżki – łatwiejsze rozpoznanie życiowych drogowskazów, ułatwiających podejmować słuszne decyzje;
 • lepsze wybranie miejsca pracy (nie tylko najlepszej firmy, ale też branży czy stanowiska) czy miejsca zamieszkania;
 • wskazanie sposobu na realizację swojego powołania;
 • poznanie najważniejszych dat w swoim życiu (zarówno w przeszłości, jak i w przyszłości), które będą miały kluczowe znaczenie dla całej ścieżki życiowej;
 • zmiana imienia i nazwiska w taki sposób, żeby pasowały do naszego przeznaczenia.

Sprawdź, co liczby mówią o tobie!

Oblicz swoją liczbę urodzenia. Jak to zrobić? Obliczamy ją sumując wszystkie liczby pierwsze znajdujące się w twojej dacie urodzenia. Na przykład: dla osoby urodzonej 14.05.1979 roku wykonujemy działanie 1+4+5+1+9+7+9. Otrzymujemy wynik 36. Następnie sumujemy 3+6 uzyskując 9. Dziewiątka jest właśnie cyfrą osobistą tej osoby. Dwucyfrowego wyniku końcowego nie sumujemy tylko w przypadku, gdy otrzymamy 11, 22 lub 33. Są to liczby mistrzowskie.

Publikacje o numerologii

Badanie liczb i zgłębianie numerologii wymaga czegoś więcej, niż czytanie książek poświęconych temu tematowi. Jeśli chcesz coś osiągnąć w tej dziedzinie, niezbędne będzie poświęcenie wielu godzin na praktykę i zapoznanie się z wiedzą, która pozornie z numerologią nie ma nic wspólnego. Aby stać się dobrym numerologiem (nawet tylko na własne potrzeby) musisz mieć solidną podstawę. Kolejny krok to wykształcenie pewnego poziomu zrozumienia, pozwalającego stawiać właściwą diagnozę. Oczywiście, zanim do tego dojdziesz musisz zacząć od początku, czyli od czytania książek właśnie.

Poniżej znajdziesz listę polecanych przeze mnie publikacji na temat numerologii. Jak zwykle dzielę je według języków: polski i angielski.

Literatura w języku polskim:

 1. Małgorzata Brzoza: Numerologia związków
 2. Małgorzata Brzoza: Słownik Dobrych Słów, Czyli Pozytywnej Werbalizacji
 3. Małgorzata Brzoza: Numerologia. Klucz do poprzednich wcieleń. Kody reinkarnacji.
 4. Małgorzata Brzoza: Esencja numerologii
 5. Małgorzata Brzoza: Numerologiczny słownik imion
 6. Natasza Czarmińska: Numerologia czasu teraźniejszego
 7. Natasza Czarmińska: Liczby losu a wolność wewnętrzna
 8. Gladys Lobos: Magia numerologii
 9. Gladys Lobos: Język liczb
 10. Gladys Lobos: Cykle życia 2009-2017
 11. Henryk Rekus: Numerologia. Droga życia
 12. Henryk Rekus: Numerologia. Symbolika liczb
 13. Henryk Rekus: Numerologia. Systemy numerologiczne
 14. Henryk Rekus: Numerologia. Portret numerologiczny
 15. Henryk Rekus: Numerologia. Interpretacje numerologiczne
 16. Emma Lange: Numerologiczny kwadrat Pitagorasa
 17. Emma Lange: Numerologia. Tom 1. Ezoteryka od podstaw
 18. Emma Lange: Tajemnice numerologii
 19. Emma Lange: Numerologia karmiczna (DVD)
 20. Emma Lange: Numerologia miłosna
 21. Violetta Kuklińska-Woźny: Liczby zdrowia. Numerologia w procesie leczenia
 22. Violetta Kuklińska-Woźny: Liczby życia. Co numerologia mówi o Tobie i innych
 23. Violetta Kuklińska-Woźny: Coś więcej niż liczby. Poznaj i zrozum samego siebie
 24. Bożena A. Dąbrowska: Numerologia optymistyczna
 25. Jean-Daniel Fermier: Numerologia. Klucz do poznania tajemnic życia
 26. Birkenbihl: Numerologia – liczby w naszym życiu
 27. Norman Shine: Numerologia. Magiczne numery określą Twój charakter i Twoją przyszłość
 28. E. Wuest, S. Schieferle: Vadamecum numerologii. Znaczenie liczb w Twoim życiu
 29. Helyn Hitchcock: Numerologia dla każdego
 30. Jean-Daniel Fermier: Numerologia. Miłość – Sukces – Zdrowie – Pieniądze
 31. Christine Bengel: Numerologia w praktyce – osobowość w zwierciadle liczb
 32. G. Bauer: Numerologia dla początkujących
 33. Margaret Arnold: Numerologia w miłości
 34. Margaret Arnold: Numerologia. Liczby określają życie
 35. Margaret Arnold: Numerologia. Jak zrobić karierę i osiągnąć sukces?
 36. D. Samborska: Liczby – ziemski elementarz
 37. R. Lia: Numerologia. Jak dzięki liczbom zmienić swoje życie
 38. J. Silver: Numerologia. Jak wykorzystać magię liczb, aby przewidzieć i zaplanować swoją przyszłość – praktyczny podręcznik
 39. D. Hoffmann: Numerologia. Tajemna siła liczb
 40. P. Neumayer: Uzdrawianie przez liczby. Twój własny system samoleczenia
 41. G. Feuerstein: Na początku była liczba. Duchowe tradycje świata w języku liczb

Literatura w języku angielskim:

 1. Florence Campbell: Your Days are Numbered
 2. Hans Decoz, Tom Monte: Numerology; Key To Your Inner Self
 3. Matthew Goodwin: Numerology – The Complete Guide, volumes 1 and 2
 4. R.A. Drayer: Numerology, The Power in Numbers, A Right & Left Brain Approach
 5. Annemarie Schimmel: The Mystery of Numbers
 6. Juno Jordan: The Romance in Your Name
 7. Cheiro (właśc. William John Warner): Cheiro’s Book of Numbers
 8. Rev Don Lewis Highcorrell: Comparative Religions Course, (Pythagoreanism)
 9. Rev Don Lewis Highcorrell: Witchschool First Degree, Llewelyn Publications, 2010 r.
 10. Kevin Quinn Avery: The Numbers of Life
 11. Carol Adrienne: The Numerology Kit
 12. E. W. Bullinger: Number in Scripture
 13. Harish Johari: Numerology: With Tantra, Ayurveda, and Astrology
 14. Norman Shine: Numerology – Your Character and Future Revealed in Numbers, Wydawnictwo Fireside, 1994 r.
 15. Aaadietya Pandey: Numerology – The number game
 16. Faith Javanie and Dusty Bunker: Numerology and The Divine Triangle
 17. Austin Coates: Numerology; The Meaning of Numbers
 18. Dusty Bunker: Numerology and Your Future
 19. Florence Campbell: Your Days Are Numbered: A Manual of Numerology for Everybody
 20. Gary Goldschneider: Secret Language of Birthdays
 21. Ruth A. Drayer: Numerology – The Power of Numbers, Square One Publishers, 2003 r.
  Lynn M. Buess: Numerology for the New Age
 22. Shirley Blackwell Lawrence: The Secret Science of Numerology: The Hidden Meaning of Numbers and Letters
 23. Shirley Lawrence: Exploring Numerology (Life By The Numbers) , New Page Books, 2003 r.
 24. Kay Lagerquist, Lisa Lenard: The Complete Idiots Guide to Numerology, Penguin Books, 2004 r.
 25. Sandor Konraad: Numerology: Key to the Tarot
 26. Dan J. Millman: The Life You Were Born to Live: A Guide to Finding Your Life Purpose
 27. Pochat Wilfrid, Pirmaïer Michel: The Unveiled Numerology – vol. 1 – You do not necessarily carry the name you think
 28. Underwood Dudley: Numerology Or What Pythagoras Wrought, The Mathematical Association of America, 1997 r.
 29. Glynis McCants: Glynis Has Your Number, Hyperion Books, 2005 r.

Kategorie: Numerologia